Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Spolek vymáhá po tyranovi peníze za léčbu zraněné fenky

Plzeňský soud začal tento týden projednávat žalobu spolku Pes nejvěrnější přítel, který se domáhá po Petru Papežovi desítek tisíc korun za náklady spojené s léčbou tříměsíčního štěněte. Třicetiletý muž zvíře týral, za což byl loni v prosinci odsouzen k podmíněnému trestu.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Spolek vymáhá po tyranovi peníze za léčbu zraněné fenky

Právní zástupce žalující strany Robert Plicka u soudu uvedl, že spolek se fenky Amy ujal v době, kdy byla ve velmi vážném zdravotním stavu. „Chceme po viníkovi zaplatit pouze náklady související s léčením Amy, která dodnes nese následky krutého zacházení,“ prohlásil Plicka.

Původně chtěl spolek po Papežovi ještě další peníze za psychickou újmu pečovatelek, které se o Amy staraly. Tuto část žaloby ale na začátku soudního jednání stáhl.

Z předložených faktur jasně nevyplývá, zda veterinární péče poskytnutá fence Amy souvisela s poraněním, které jí způsobil žalovaný.
soudce Petr Strejc

S vymáháním škody, kterou vyčíslil na 80 tisíc korun, to i tak zřejmě spolek nebude mít jednoduché. „Z předložených faktur jasně nevyplývá, zda veterinární péče poskytnutá fence Amy souvisela s poraněním, které jí způsobil žalovaný. Není ani zřejmé, zda fakturované částky byly veterinářům uhrazeny,“ uvedl soudce Petr Strejc.

V této souvislosti upozornil také na faktury za očkování, odčervení nebo za psí konzervy. „To je přeci běžná péče, ne?“ otázal se soudce. Pozastavil se také nad fakturou za asistenčního psa a požadoval vysvětlení. „To nedokážu říci,“ reagovala na to předsedkyně spolku Simona Štěpánková.

Během dokazování vyšlo také najevo, že jedna z faktur se vztahovala na úplně jiného psa.

Muž již platil

V soudní síni dále zaznělo, že v rámci trestu uložil soud Papežovi uhradit 18 tisíc korun právě na náklady spojené s nápravou zranění, které psovi způsobil. Jednalo se o opakované operace související se zlomeninami dvou kostí.

„Trestní soudce neměl k dispozici všechny náklady, které postupně narůstaly. Jednalo se například o rehabilitace po operacích nebo preparáty na posílení imunity. Ty jsme vyčíslili a dodali v rámci trestního řízení později. Zřejmě vinou státního zastupitelství se k soudci tento souhrn nedostal včas,“ prohlásil Plicka.

Upozornil na to, že nejde jen výhradně o náklady na léčbu, ale i za péči, kterou původní vlastník Amy zanedbával.

Podle rozsudku Papež se štěnětem křížence zacházel zvlášť hrubě, když jej bil, kopal do něj a házel s ním. „Nikdy neprojevil žádnou lítost a ani nezjišťoval aktuální stav pejska,“ dodal Plicka.

Soudce Strejc jednání odročil. Spolku uložil, aby vyčíslené náklady spojil výhradně s léčbou zranění, které Amy způsobil předešlý vlastník.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků