Hlavní obsah
Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák přijíždí na jednání o vazbě. Foto: Milan Malíček, Právo

Soudce Sovák zůstává ve vazbě, dva obviněné soud propustil

Soudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák, který čelí obvinění kvůli údajnému ovlivňování odvolacích řízení, bude podle informací ČTK i nadále stíhán vazebně. Do vazby Sováka poslal Obvodní soud pro Prahu 1 na začátku prosince, proti rozhodnutí si ale podal stížnost, kterou v pátek projednával pražský městský soud.

Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák přijíždí na jednání o vazbě. Foto: Milan Malíček, Právo
Soudce Sovák zůstává ve vazbě, dva obviněné soud propustil

Soud v pátek naopak rozhodl o propuštění z vazby u obviněných Milana B. a Gagika T. Na twitteru to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Puci se k pátečnímu rozhodnutí o Sovákově stížnosti nemohla vyjádřit. „U obviněného Sováka soud výsledek sdělí nejprve účastníkům řízení," řekla ČTK. U dalšího obviněného podle ní soud dospěl k závěru, že pominuly důvody pro setrvání v koluzní vazbě, tedy nebezpečí ovlivnění dosud nevyslechnutých svědků. U posledního obviněného soud neshledal důvody pro útěkovou vazbu, doplnila mluvčí.

Soudce pražského vrchního soudu Sovák čelí obvinění z toho, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibovaným odměnám od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana B. Soudce trvá na tom, že úplatky nebral.

Policie vyšetřuje mimo jiné to, zda Sovák ovlivnil za příslib úplatku kauzu, ve které zprostil obžaloby dalšího svého spoluobviněného, Arména Gagika T. Podle policie tak učinil na objednávku, kterou zprostředkoval Milan B. Soudce podle kriminalistů dostal od Gagika T. obraz.

Obviněni jsou ještě další dva lidé, podle informací médií partnerka T. a advokát Jiří Teryngel, který vinu popřel. Oba jsou stíháni na svobodě. Pětici policisté obvinili z přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a z legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě odsouzení za tyto trestné činy hrozí až dvanáctileté vězení.

Část případu má souvislost s největší českou stavební firmou Metrostav, Sovák je totiž obviněn i v souvislosti s možným ovlivněním budoucího odvolacího jednání v druhé větvi kauzy středočeského hejtmana Davida Ratha, v níž byla společnost zatím nepravomocně odsouzena k zákazu účasti ve veřejných zakázkách na tři roky. Krajský soud jí uložil také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun. V kauze soudce Sováka není obviněn Metrostav ani nikdo z jeho představitelů.

Metrostav podal podle jeho právního zástupce Daniela Voláka loni v listopadu kvůli informacím o snahách ovlivňovat soudní jednání na pražském vrchním soudu trestní oznámení. Server Seznam Zprávy na začátku ledna uvedl, že firma v souvislosti se Sovákovým případem požádala, aby druhá větev Rathovy korupční kauzy byla přeložena z pražského vrchního soudu na Vrchní soud v Olomouci. Žádostí se má zabývat Nejvyšší soud.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) na počátku roku kritizovala únik informací ze Sovákovy kauzy do médií, vinila z něj státní zástupce. Ti se proti kritice ohradili. Pražské vrchní státní zastupitelství následně po prověření odmítlo, že by informace z trestního řízení soudce poskytli novinářům státní zástupci či policisté.

Šéfka instituce Lenka Bradáčová v prohlášení mimo jiné uvedla, že všechny medializované informace jsou obsažené ve sdělení obvinění, které mají od počátku prosince k dispozici obvinění, jejich obhájci, ministerstvo spravedlnosti i Česká advokátní komora. Únikem informací se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků