Hlavní obsah
Vrak autobusu po havárii u Nažidel. Foto: David Veis, ČTK

Soud v Plzni vyhověl žalobě ženy, jež přišla u Nažidel o manžela

Jednatel chomutovské cestovní kanceláře Vlna Eduard Knapp musí zaplatit 200 000 korun jako odškodné jedné z pozůstalých po oběti tragické nehody u Nažidel. Žena, která při nehodě ztratila manžela, uspěla u Krajského soudu v Plzni s žalobou proti zástupci firmy. Podle soudu má nárok i na omluvu. Rozhodnutí není pravomocné. Soud zřejmě rozhodne i další tři podobné žaloby.

Vrak autobusu po havárii u Nažidel. Foto: David Veis, ČTK
Soud v Plzni vyhověl žalobě ženy, jež přišla u Nažidel o manžela

Zástupce žalovaného majitele CK Eduarda Knappa popřel odpovědnost. Podle něj je na přepravci, protože mezi CK a skupinou cestujících neexistovala cestovní smlouva.

První žalovanou v případu je cestovní kancelář Vlna respektive její jednatel Eduard Knapp. Vlna organizovala pobyt v Rakousku, ze kterého se autobus s cestujícími vracel. Druhý žalovaný dopravce Milan Juršták k soudu nepřišel, žena po něm požadovala 20 500 Kč jako podíl na likvidačním zůstatku.

Podle soudu muž platit nemusí. V minulosti už Juršták vyjádřil lítost nad tím, co se stalo. Uvedl, že i on sám by měl nárok na odškodnění, protože proti němu nastala štvavá kampaň. Jeho společnost je od července 2004 v likvidaci.

Podle soudu je nesporné, že došlo k zásahu do soukromí lékařky. Za osobu odpovědnou za tento zásah soudce označil Eduarda Knappa. Ten se bránil tím, že CK neposkytovala skupině zájezd, ale jen individuální služby, které nezahrnovaly dopravu. Soud dnes ale uvedl, že Knapp nebyl jen zprostředkovatelem dopravy, ale dopravu pro skupinu zajišťoval.

Nehoda se stala 8. března 2003. Autobus směřující z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu. Střecha se při pádu zcela odtrhla. Na místě zahynulo 17 osob, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později. Autobus převážel mladé lidi z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, vraceli se z Alp.

Řidič Pavel Krbec byl potrestán odnětím svobody na osm let. Vloni v srpnu mu brněnský městský soud odmítl zkrátit trest. Krbec si odpykal polovinu trestu a požádal o podmínečné propuštění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků