Hlavní obsah
Jana Nečasová s manželem Petrem. Foto: Petr Hloušek, Právo

Soud uznal Nečase vinným z křivé výpovědi, lhal kvůli manželce

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal bývalého premiéra Petra Nečase vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Jaký trest expolitikovi uložil, soud nezveřejnil, protože rozhodnutí ještě nebylo Nečasovi doručeno.

Jana Nečasová s manželem Petrem. Foto: Petr Hloušek, Právo
Soud uznal Nečase vinným z křivé výpovědi, lhal kvůli manželce

Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že soud rozhodl v pondělí trestním příkazem. Na vývoj v případu ve středu upozornila Česká televize (ČT).

Rozhodnutí soudu není konečné. Pokud si proti němu Nečas podá tzv. odpor, bude soud jeho případ řešit veřejně v hlavním líčení, zmínila ČTK.

Státní zastupitelství obžalovalo Nečase letos počátkem května poté, co případ vyšetřovala policie. Podle žalobců se expremiér dopustil křivé výpovědi při hlavním líčení v kauze zneužití vojenské tajné služby ke sledování Nečasovy rodiny, zejména jeho nyní už bývalé manželky Radky.

Podle vyšetřovatelů opakovaně vypovídal ve prospěch své nynější manželky Jany (dříve Nagyové), která byla hlavní obžalovanou v kauze zneužití VZ.

Nečasovi hrozilo podle paragrafů šest měsíců až tři roky vězení. Jaký verdikt soud vyslovil ohledně trestu, není zatím známo, rozhodnutí dosud nebylo Nečasovi doručeno.

Manželé Nečasovi u Obvodního soudu pro Prahu 1 (listopad 2017).

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Podle rozsudku nechala v roce 2012 tehdejší šéfka kabinetu premiéra Nečase Nagyová nezákonně sledovat jeho manželku Radku, aby urychlila coby jeho milenka rozvod. Nechala prý rovněž sledovat dva zaměstnance Úřadu vlády.

Nečas u soudů, kde vystupoval v kauze jako svědek, tvrdil, že sledování své tehdejší manželky nařídil sám. Objevily se prý totiž obavy o bezpečnost jeho rodiny. Tuto interpretaci ale soud odmítl a Nečasovu výpověď označil jako účelovou.

Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Nagyová nakonec dostala za zneužití zpravodajců tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků