Hlavní obsah
Obžalovaní před senátem lounského soudu Foto: Aleš Pelikán, Právo

Soud trestal gang za pašování drog do vězení

Na dva až pět let do vězení poslal v pondělí Okresní soud v Lounech skupinu devíti obžalovaných, kteří se podíleli na pašování drog do věznice Nové Sedlo.

Obžalovaní před senátem lounského soudu Foto: Aleš Pelikán, Právo
Soud trestal gang za pašování drog do vězení

Drogy měly do věznice putovat v balících, nebo se je snažili vězni pronášet z pracovišť například v konečníku. Dvěma ženám soud udělil trest podmíněný, v jednom případě je již pravomocný. Ostatní obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání, případně se na místě odvolali.

Do distribuce pervitinu a marihuany na konci roku 2018 a na začátku roku 2019 bylo podle obžaloby zapojeno pět mužů, kteří si ve věznici odpykávali své tresty. V pašování jim měly pomáhat čtyři ženy.

Případ se podařilo odhalit díky práci dozorců ve věznici. Nejprve policisté prověřovali dva vězně a dvě ženy v civilu. Jedna z nich pracovala na Chomutovsku, kam za prací dojížděli odsouzení. Právě tam si obžalovaní předávání drog dohodli.

Později pracovníci věznice odhalili předání pervitinu přímo při návštěvě odsouzeného a zjistili, že návštěva souvisí s případem, na kterém kriminalisté pracovali. Obžalovaný vězeň si přímo v návštěvní místnosti zavedl balíček s drogou do konečníku. Byl ale odhalen dozorci.

„Je s podivem, že si přímo ve vězeňské místnosti látku zavedl tam, kam si ji zavést chtěl. Tento způsob senát označil za dosti drzý,“ řekla předsedkyně senátu Hana Bachová.

Obžalovaným hrozila trestní sazba ve výši 2 až 10 let. Podle soudu se všichni dopustili činu jako organizovaná skupina a jejich jednání je zvlášť závažné. Za hlavního organizátora označil soud Tomáše Lněničku, který dostal pětiletý trest. V roce 2018 byl za stejný čin již soudem trestán.

Dalším organizátorem měl být Ivo Kiezler, který nedávno dostal v Teplicích 3,5letý trest a lounský soud proto od dalšího trestu upustil.

S pašováním drog do věznic se policie potýká dlouhodobě. Vězeňská služba se drogy snaží odhalovat zejména pomocí cvičených psů a rentgenů. Vězni a jejich komplicové jsou ale vynalézaví.

Do věznice se tak drogy v minulosti dostaly například pod známkou pohledu, zalepené mezi listy bloku, v pantoflích, které přišly v balíku či se je vězni snaží pronášet v konečníku. Komisař z věznice Nové Sedlo Josef Ihring již dříve řekl, že ve věznici stojí jeden gram pervitinu až desetinásobek ceny mimo věznici, která je 800 až 1000 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků