Hlavní obsah
Vozidlo lékařky po nárazu začalo hořet Foto: Patrik Biskup, Právo

Soud musí znovu řešit nehodu psychiatričky, která se vymlouvala na anémii

Domažlický soud se bude muset znovu zabývat dopravní nehodou lékařky z psychiatrické nemocnice v Dobřanech, při které málem uhořely její dvě děti. Krajský soud v Plzni v úterý zrušil původní rozsudek, kterým byla Petra Š (44) zproštěna obžaloby z těžkého ublížení na zdraví.

Vozidlo lékařky po nárazu začalo hořet Foto: Patrik Biskup, Právo
Soud musí znovu řešit nehodu psychiatričky, která se vymlouvala na anémii

Psychiatrička loni v únoru usnula za volantem a vjela do protisměru, kde se čelně srazila s jiným vozidlem. Žena se hájila tím, že její indispozici způsobila skrytá nemoc. Okresní soud následně konstatoval, že příčinou mikrospánku byla anémie, kterou u obžalované odhalilo až laboratorní vyšetření po nehodě v nemocnici.

„Rozhodnutí prvoinstančního soudu bylo předčasné s ohledem na nedostatečně zjištěný skutkový stav. Proto jsme rozsudek v plném rozsahu zrušili a věc vrátili okresnímu soudu k novému projednání a rozhodnutí,“ potvrdila mluvčí krajského soudu Lucie Jíchová s tím, že bude nutné doplnit dokazování o další znalecký posudek.

K dopravní nehodě došlo na rovném úseku silnice mezi obcemi Křenovy a Ohůčov. Řidička Škody Fabie se srazila s protijedoucím audi, které řídil 38letý muž. Po nárazu začal vůz obžalované, která se se svými syny ve věku 12 a 17 let vracela z nákupů v Německu, hořet. Naštěstí se všem podařilo za pomoci svědků dostat se včas ven.

Nejhůře dopadl mladší z hochů, který nehodu odnesl mnohočetnými zlomeninami a natrženou slezinou. Těžce zraněn byl i řidič audi, který dodnes chodí o francouzské holi a je v pracovní neschopnosti.

„Normálně jsem jela, až najednou jsem zaslechla, jak starší syn zakřičel – co děláš. To jsem se probrala a viděla, jak se na nás řítí černé auto. Už jsem nedokázala střetu zabránit,“ popsala nehodu obžalovaná žena.

Její fabii náraz vymrštil do příkopu. „Ven nám pomohl nějaký řidič, který jel za námi. Auto už začalo hořet,“ dodala. Z nemocnice se později dozvěděla, že trpí anémií, kterou nejspíš způsobilo nadměrné krvácení spojené s menstruačními problémy. „Necítila jsem se nemocná, žádné problémy jsem nepociťovala. To krvácení jsem s lékaři neřešila,“ vysvětlovala před soudem.

Podle státního zástupce ale jako lékařka měla předpokládat, že u ní nadměrné krvácení může vyvolat anémii. „Nevyhledala žádnou odbornou pomoc. Vyšetření krve naposledy absolvovala před třinácti lety. To, že se o své zdraví nestarala, jde k její tíži,“ argumentoval žalobce a proti rozsudku se na místě odvolal.

Soud měl ale jiný názor. „Stav, který u obžalované zapříčinil anémii, se podle soudního znalce vyvíjel dlouhodobě. Obžalovaná mohla svoji únavu přičítat pracovnímu vytížení při náročném povolání lékařky. Pokud si to takto odůvodnila, dá se to akceptovat,“ uvedl předseda senátu Jan Švígler.

„Signál, že má nějaký zdravotní problém, přišel bohužel až v momentě, kdy obžalovaná řídila vozidlo,“ pokračoval soudce. Upozornil také na to, že obžalovaná si na silnici nepočínala riskantně. „Její jízda byla opatrná do té doby, než náhle přejela do protisměru a došlo ke srážce,“ uzavřel Švígler.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků