Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: MÚ Frýdlant

Sotva stačili vysušit domy od minule. Tutleky na Rychnovsku znovu zalila velká voda

Stav ohrožení vyhlásily v pondělí časně ráno Tutleky u Rychnova nad Kněžnou. Důvodem je rozvodněný potok Štědrý. Vytrvalý déšť zvedl hladiny řek v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Lidé se v ohrožených místech snažili obydlí ochránit pytli s pískem.

Ilustrační foto Foto: MÚ Frýdlant
Sotva stačili vysušit domy od minule. Tutleky na Rychnovsku znovu zalila velká voda

„Koryto potoka Štědrý bylo opět plné. Bylo nutné ve čtyři hodiny ráno spustit sirénu, vyhlásit pohotovost a zalarmovat lidi, aby mohli včas zachránit majetek, kdyby k něčemu došlo. Obyvatele jednotlivých domů jsme obešli a vzbudili,“ popsal poplach hned od časného rána tutlecký starosta Oldřich Moravec (nezávislý).

Lidé se snažili ohrožená obydlí zajistit pytli s pískem. Obec se 350 obyvateli spláchla spolu se sousední Lupenicí před jedenácti dny přívalová vlna. Mnozí obyvatelé Tutlek přišli při poslední povodni o veškeré domovní zařízení. Obydlí stačili za týden sotva vyčistit a zničený nábytek a elektrospotřebiče vyhodit.

Voda z rozlitého Štědrého a polí zaplavila v pondělí v Lupenici trojici domů a řadu sklepů. „Nejsou tady takřka žádná protipovodňová opatření a nebezpečný je potom každý větší déšť,“ míní lupenický starosta Josef Muthsam (nezávislý).

Vytrvalý déšť zvedl hladiny řek v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Třetí povodňový stupeň platí v pondělí odpoledne především na tocích v Pardubickém kraji mj. na nedávno vytopeném Chrudimsku na Novohradce v Luži na Třebůvce v Hraničkách a potocích Lodrantka v Dolní Rovni a nedalekém Ředickém potoku v Dolních Ředicích na Pardubicku, kde se voda místy rozlila.

Druhého povodňové stupně dosáhla Kněžná v Rychnově, Tichá Orlice v Orlickém Záhoří nebo Jevíčka v Chornici na Svitavsku. Hladiny stouply na řekách v Podorlicku prvního stupně dosáhla Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí, Dědina v Cháborech nebo Zdobnice ve Slatině.

Během odpoledne srážky na Pardubicku ustávají. Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové tak lze očekávat, že se situace začne pomalu zlepšovat. Dosud také hasiči nemuseli nikoho evakuovat, dodala. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků