Hlavní obsah

Skrytá kamera natočila zlodějku, která se vloudila k 94leté seniorce a okradla ji

Na brněnské kriminalisty se obrátil koncem srpna příbuzný 94leté ženy, který oznámil, že stařenka byla nejméně dvakrát okradena neznámou zlodějkou. Celou akci nahrála skrytá kamera v bytě seniorky.

Skrytá kamera natočila zlodějku, která se vloudila k 94leté seniorce a okradla ji

„Vyšetřování je vzhledem k věku či zdravotnímu stavu seniorů zpravidla velmi obtížné, tentokrát ale nabralo rychlý spád. Do bytu totiž oznamovatel po dohodě s rodinou nainstaloval kamerový systém, aby mohl svou příbuznou čas od času zkontrolovat, zda například nemá zdravotní obtíže. Když se na něj obrátila s tím, že nemá hotovost, ačkoliv brala před pár dny důchod, nedalo mu to a kamerové záznamy prošel. Ty zachytily celou akci drzé zlodějky. Muž tedy dorazil na policii i s kamerovými záznamy, na základě kterých už kriminalisté bez problému dohledali podezřelou osobu,“ uvedl k případu policista Pavel Šváb.

Jak se ukázalo, zlodějka se obdobné trestné činnosti dopustila již v minulosti. Škodu seniorům podle dosavadního vyšetřování způsobila rozličnými metodami: někdy se lstí vloudila do bytů a tam je pak okradla, jindy se zmocnila platební karty psychicky nemocného a vybrala z ní peníze, seznámila se na inzerát a následně neváhala přimět oběť, aby si vzala půjčku, a tu pak v nestřeženém okamžiku ukradla.

Zároveň kriminalisté prověřovali získané poznatky a podařilo se jim vypátrat dalších pět obětí, které okradla či podvedla. „Na policii se ani neobraceli, protože se styděli. Pětapadesátiletá žena je v tuto chvíli ve vazbě a k novým pěti případům se odmítla vyjádřit,“ doplnil Pavel Šváb.

Ještě si řekla o nálezné

Míru drzosti ženy vykresluje výpověď jedné z poškozených. Tu oslovila na zastávce u hlavního nádraží. Během hovoru jí nepozorovaně odcizila peněženku, což poškozená zjistila, až když chtěla platit v nedalekém obchodním domě. Vzápětí jí na mobil volala podezřelá, že jí peněženku (samozřejmě bez hotovosti) vrátí. Z dalšího setkání měla šestasedmdesátiletá seniorka strach.

„Nalezené“ věci (včetně občanského průkazu) tak pětapadesátiletá žena urychleně odvezla do místa bydliště, kde si u příbuzných nestyděla říct o nálezné ve výši tisíc korun.

V Jihomoravském regionu policie letos eviduje 51 poškozených seniorů (v roce 2017 to bylo 83 a v roce 2016 58). V sedmnácti případech se pachatelé vydávali za sociální pracovníky nebo zaměstnance elektráren či plynáren a seniory podvedli. Ve zbývajících pak použili legendy o vnucích v nouzi či nabídce služeb a v bytě pak seniory okradli.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků