Hlavní obsah
Milovník drahých vozidel Jevgenij Nikulin na obrázku z automobilové výstavy zveřejněný na jeho instagramovém profilu. Foto: repro Instagram

Rus podezřelý z hackerství zůstává v české vazbě

Rus Jevgenij Nikulin, kterého kvůli podezření z hackerství zadrželi počátkem října v Praze čeští kriminalisté ve spolupráci s americkou FBI, zůstává ve vazbě. Vrchní soud minulý týden zamítl jeho stížnost proti ponechání ve vazbě, informoval v sobotu zpravodajský web Českého rozhlasu.

Milovník drahých vozidel Jevgenij Nikulin na obrázku z automobilové výstavy zveřejněný na jeho instagramovém profilu. Foto: repro Instagram
Rus podezřelý z hackerství zůstává v české vazbě

O vydání Rusa usilují Spojené státy, protože Nikulin podle nich napadl sociální síť Linkedin a servery firem Dropbox a Formspring. Státní zastupitelství podle rozhlasu čeká na materiály z USA. Kalifornský federální soud obvinil Rusa z hackerského útoku, krádeže a spiknutí.

Poté, co byl v Praze Rus zadržen, ho městský soud poslal začátkem října do vazby. Nikulin sice podal stížnost k vrchnímu soudu, ale neuspěl. „Zadržený zůstává ve vazbě,” řekla webu mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Ruská strana žádá o Nikulinovo vydání do vlasti. Ruské velvyslanectví v Praze označilo postup USA za „součást honu na ruské občany po celém světě a vnucování své jurisdikce cizím státům”.

O možném vydání Nikulina do Spojených států rozhodně pražský městský soud. Kdy se tak stane, není jasné. „Extradiční jednání zatím nařízeno není, městské státní zastupitelství zatím nepodalo návrh,” uvedla Puci.

USA nyní musí státnímu zastupitelství poslat potřebné dokumenty. „Extradiční materiály ještě nedorazily,” sdělila mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. Až příslušné dokumenty státní zástupce dostane, Nikulina vyslechne a pak teprve může soud nařídit extradiční jednání.

Pokud by soud žádosti USA o vydání pravomocně vyhověl, poslední slovo bude mít ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), jenž může rozhodnout bez ohledu na soudní verdikty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků