Hlavní obsah
Šárka Alexa se svým advokátem Jaroslavem Ortmanem u soudu. Archivní snímek Foto: Marek Bádal, Novinky

Rathova bývalá spolupracovnice nemusí platit škodu 7,8 miliónu korun

Spolupracovnice bývalého hejtmana Davida Ratha Šárka Alexa dostala u odvolacího soudu opět dvouletou podmínku za manipulaci s tendrem na propagaci osobností Středočeského kraje. Nemusí ale platit krajskému úřadu způsobenou škodu ve výši 7,8 miliónu korun. Kraj může peníze vymáhat v civilním sporu.

Šárka Alexa se svým advokátem Jaroslavem Ortmanem u soudu. Archivní snímek Foto: Marek Bádal, Novinky
Rathova bývalá spolupracovnice nemusí platit škodu 7,8 miliónu korun

Alexa jako tehdejší šéfka Středočeské turistické informační služby (STIS) podle rozsudku rozdělila velký tendr na sedm menších, které pak vyhrála jedna zvýhodněná firma.

Rozsudek Vrchního soudu v Praze je pravomocný, lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

STIS v roce 2009 vypsala zakázku na projekt, který měl propagovat 57 vybraných historických osobností Středočeského kraje s výdaji téměř 13 miliónů korun. Na projekt mělo jít skoro deset miliónů korun z fondů EU. Kraj před schválením dotace peníze na projekt STIS půjčil a očekával, že finance získá zpět po proplacení dotace. Projekt ale nakonec nebyl z evropských peněz podpořen a kraji vznikla škoda téměř osm miliónů korun.

Hodila jsem se jim, že jsem člověk vděčný a loajální – a takhle jsem dopadla.
odsouzená

Alexa podle obžaloby rozdělením velkého tendru na menší snížila předpokládanou hodnotu veřejné zakázky a nemusela vypsat otevřené výběrové řízení. Soutěže se podle obžaloby mohly zúčastnit pouze firmy, které Alexa sama vybrala. Zakázky také byly předražené.

Všechny tendry podle spisu vyhrála firma HZ group. Alexa se tím podle soudu dopustila porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku, protože zamezila případným dalším uchazečům, aby se soutěže zúčastnili, a úmyslně zvýhodnila jiné firmy. Hrozilo jí za to až osm let vězení.

Vinu odmítala

Alexa vinu odmítala a tvrdila, že plnila úkoly od představenstva STIS, které mohlo jako jediné tendr ovlivnit. Rozhodnutí prvoinstančního soudu označila za nespravedlivé. Svůj případ považuje za dobrý příklad pro „gaunery z vyšších míst“, kteří mohou podobně zneužívat podřízené.

„Hodila jsem se jim, že jsem člověk vděčný a loajální – a takhle jsem dopadla,“ řekla k vysoce postaveným úředníkům krajského úřadu Alexa. „Lituju toho, že jsem někdy nastoupila do státní správy,“ dodala.

Její advokát Jaroslav Ortman při dnešním odvolacím řízení označil původní rozsudek za chybný a zmatečný. „Soud nepřistupoval k hodnocení důkazů objektivně,“ řekl. Po odvolacím soudu chtěl, aby Alexa byla zproštěna obžaloby, nebo aby kauza putovala zpět k novému soudnímu projednání.

Odvolací soud jeho návrhu nevyhověl. Alexe však zrušil povinnost zaplatit způsobenou škodu a snížil jí zkušební dobu podmíněného trestu ze tří na dva a půl roku.

STIS vznikla před rokem 2008 za hejtmana Petra Bendla (ODS). Nyní je v likvidaci a její hospodaření prověřuje policie. Směřovaly tam údajně peníze i poté, co se rozhodlo o zrušení organizace za vlády bývalé hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD). Ta ve funkci nahradila Ratha po jeho obvinění v kauze údajného ovlivňování středočeských zakázek z května 2012, za které nedávno dostal nepravomocně 8,5 roku vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků