Hlavní obsah
Petr Dolejš se u klatovského soudu zpovídá mimo jiné z ohrožení několika domácností vysokým napětím. Foto: Ivan Blažek, Právo

Pustil do bytů vysoké napětí, teď mu hrozí vězení

Až tři roky vězení za obecné ohrožení, krádeže a další delikty hrozí pětadvacetiletému Petru Dolejšovi, který ve čtvrtek stanul před klatovským okresním soudem. Obyčejného zlodějíčka z Teplic proslavil transformátor v Hrádku na Klatovsku.

Petr Dolejš se u klatovského soudu zpovídá mimo jiné z ohrožení několika domácností vysokým napětím. Foto: Ivan Blažek, Právo
Pustil do bytů vysoké napětí, teď mu hrozí vězení

Když jej chtěl spolu se svým komplicem vyrabovat, přehodil vodiče a pustil do několika místních domků místo běžných 220 voltů vysoké napětí. Podle znalců mohl zabít jejich obyvatele i sebe.

Vysoké napětí šlo do vodárny a dvou rodinných domků, v jednom z nich zrovna bylo sedm lidí. „Byli vystaveni nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví,“ upozornil státní zástupce Jan Hrubý. Podle znalců stačilo, kdyby si někdo v inkriminovaný okamžik sáhl na zapojený spotřebič.

Zedník elektrikářem

„Nepočítali jsme s tím, že se něco takového přihodí. Jsme rádi, že se nikomu nic nestalo,“ kál se před soudem Dolejš, jinak vyučený zedník, a popřel, že by měl nějaké elektro vzdělání.

„Co vás to vůbec napadlo?“ zjišťoval soudce Marek Poláček. „Chtěli jsme se podívat, co je vevnitř, ale nešlo to. Bylo tam asi čtyřicet šroubů,“ vysvětloval Dolejš. „Kdyby se vám to podařilo, tak by jste tady dneska možná nestál,“ podotkl soudce. „No, to si taky myslím,“ reagoval obžalovaný.

Petr Dolejš policii přiznal celkem 24 různých deliktů.foto: Právo/Ivan Blažek
Absurdní dialog na téma transformátor pokračoval. Dolejš dál tvrdil, že za jejich snahou dostat se dovnitř byla pouhá zvědavost. „Tedy jen touha po vzdělání?“ dotíral soudce. „To ne.“ „Tak po čem?“ „Možná po spáchání trestného činu,“ připustil zloděj. „A kdyby jste tam našli měď, co by jste s ní udělali?“ „Asi bychom jí prodali.“

Fantóm benzínek

Dolejš toho ale má na svědomí podstatně víc. U soudu přiznal 24 deliktů spáchaných loni od května do října, na třech z nich včetně akce v Hrádku se podílel i jeho o tři roky starší parťák Petr Illek - ten si vysloužil samostatné soudní líčení.

Spektrum krádeží sahá od barevných kovů až po tři odcizená auta, do nichž Dolejš navíc zásadně tankoval bez placení. „Co vás vedlo k předchozí trestné činnosti?“ Mladík na lavici obžalovaných pokrčil rameny: „Blbost.“ To už si soudce, který líčení nakonec odročil na únor, neodpustil glosu: „Kdyby každej blbej páchal trestnou činnost, tak to tady můžeme zabalit.“

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků