Hlavní obsah

Psi na jihu Čech pátrají po hledačích vltavínů. Ti na ně nasazují pasti

Dva hledače vltavínů zadržela na konci prosince jihočeská policie. Zvolila pro to novou strategii: nasadila psy, kteří hledače i v noci bez problému najdou a tiše se k nim přiblíží. Policisté se setkali také s výhrůžkami a pastmi.

Psi na jihu Čech pátrají po hledačích vltavínů. Ti na ně nasazují pasti

Policie uvedla, že hledači vltavínů jsou čím dál více organizovaní. Jedna skupina hledá horniny, další hlídá prostor před nechtěnými návštěvníky. Monitoruje cesty a silnice, a jakmile se objeví policie nebo kdokoliv jiný, varuje ostatní. Všichni se pak schovají v lese.

„Nezřídka kopáči lidem, kteří místem jen procházejí, i vyhrožují, bojí se přivolání policie,“ uvedl mluvčí policie Jiří Matzner s tím, že policie potřebuje kopáče přistihnout při činu.

Mezi svátky proto policie zvolila jinou strategii. Na místa nejezdí autem a využívá kynologické specialisty, kteří hledače „pokladů“ najdou na větší vzdálenost. Během jedné prosincové kontroly jim přálo štěstí.

„Policisté zadrželi dva muže (nar. 1997, 1998) z Českobudějovicka. Samozřejmostí je zabavení nářadí a správní řízení. V případě, že policisté zjistí, že jde o ,recidivisty‘ v tomto oboru, mohou skončit u soudu,“ konstatoval Matzner.

Vybavení hledačů vltavínů

Foto: Policie ČR

Doplnil také, že se hledači nebojí policistům vyhrožovat usmrcením služebních psů a nalíčením pastí. „Nejde o plané výhrůžky, některé předměty jim zabavené to potvrzují,“ uvedl mluvčí.

Vltavín je označení pro horninu tektit v okolí řeky Vltavy. Vltavíny poprvé objevil v roce 1787 profesor Univerzity Karlovy Josef Mayer nedaleko Týna nad Vltavou. Nejvíce vltavínů se vyskytuje v pásu mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny.
Tektit vzniká dopadem meteoritu na povrch naší planety. V průběhu dopadu dochází k uvolňování velkého množství energie přeměňované na teplo. Díky tomu dochází k metamorfoze na novou horninu – tektit.

Problémy s hledači vltavínů mají jižní Čechy a hlavně Českobudějovicko již mnoho let. Zaměřuje se na ně policie i Česká inspekce životního prostředí, protože tím ničí půdu, lesy, kořeny stromů a hloubí několikametrové jámy. Stromy, jejichž kořeny jsou poškozené, se stávají nestabilní a při silném větru či sněhu se vyvracejí. Může dokonce dojít i k odlesnění. Kromě toho ničí soukromý majetek. Cena jednoho vltavínu je pohybuje kolem tisícikoruny.

Ve správním řízení hrozí kopáčům až 100 tisíc korun pokuta, v případě opakovaného porušení také trestní stíhání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků