Hlavní obsah
Jan Pergl (vlevo) a Lukáš Zahradník u soudu Foto: Patrik Biskup, Právo

Policisté půjdou kvůli smrti bezdomovce na osm let za mříže

Krajský soud v Plzni poslal v úterý na osm let do vězení policisty Jana Pergla (26) a Lukáše Zahradníka (27) kvůli smrti bezdomovce. Případ vrátil krajskému soudu loni v červnu Vrchní soud v Praze k novému projednání.

Jan Pergl (vlevo) a Lukáš Zahradník u soudu Foto: Patrik Biskup, Právo
Policisté půjdou kvůli smrti bezdomovce na osm let za mříže

„Dva vycvičení policisté museli předpokládat, že když jdou na jednoho podvyživeného bezdomovce, že to bude pro oběť fatální. Museli být srozuměni s tím, že opakovanými kopanci do těla ho mohou poškodit a v konečném důsledku může bez pomoci zemřít,“ řekl v úterý soudce Tomáš Bouček.

Krajský soud v případu rozhodoval již v prosinci 2014, kdy policisty zprostil obžaloby z ublížení na zdraví s následkem smrti. Kvůli odvolání státního zástupce se případem zabýval Vrchní soud, jenž kauzu vrátil zpět. [celá zpráva]

Obžalovaní policisté řešili s bezdomovcem nevhodné chování v říjnu 2013. Chtěli ho umravnit, aby už neobtěžoval lidi v nedaleké ubytovně. Pro muže si přišli do osady bezdomovců.

„Nejprve ho udeřili obuškem přes záda a poté odvezli na přilehlou betonovou cestu. Tam jej opakovaně kopali pevnými služebními botami se silnou podrážkou značnou intenzitou do oblasti trupu,“ popsal v obžalobě státní zástupce Martin Rykl chování policistů. Napadenému muži měli zlomit žebro a natrhnout slezinu.

„Po ukončení útoku se o jeho zdravotní stav nijak nezajímali. Spokojili se s tím, že je schopen samostatného pohybu a komunikace. Zanechali ho na místě a odešli,“ pokračoval Rykl. Bezdomovec zemřel o tři dny později na následky vnitřního krvácení.

Muže se prý ani nedotkli

Ani jeden z policistů s obžalobou nesouhlasil. Tvrdili, že se bezdomovce ani nedotkli. „Toho muže jsme vyzvali, aby šel s námi k vozidlu. Tam jsme si opsali nacionále a ptali se ho, co dělal na ubytovně. Navrhl nám, že si vezme spacák a půjde spát jinam do města. Nechali jsme ho jít,“ uvedl u soudu Pergl.

U soudu vyšlo najevo, že policisté o jednání s bezdomovcem nesepsali úřední záznam. Podle jejich vyjádření si tím chtěli ulehčit práci. „Bylo to proto, aby nadřízený neměl řeči, že jsme muže nepředvedli k výslechu na služebnu,“ vysvětlil Pergl.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků