Hlavní obsah
Závodní auto, které narazilo do dívek Foto: Policie ČR

Policie se musí vrátit k nehodě v Lopeníku, kde auto při rallye zabilo čtyři dívky

Policie musí znovu vyšetřit okolnosti tragické nehody při rallye v Lopeníku, při níž před pěti lety zahynuly čtyři dívky. Uvedla to v pátek Česká televize (ČT). Státní zástupce podle ní obžalobu od soudu stáhl a policii nařídil, ať okolnosti nehody znovu prošetří. Jediný obviněný v případu je traťový komisař Petr Plášek, který vinu odmítá. Podle státního zástupce by měli policisté zároveň zvážit trestní odpovědnost dalších lidí.

Závodní auto, které narazilo do dívek Foto: Policie ČR
Policie se musí vrátit k nehodě v Lopeníku, kde auto při rallye zabilo čtyři dívky

Informace ČT sdělil mluvčí Okresního soudu v Uherském Hradišti Michal Tománek a potvrdil je státní zástupce Tomáš Pindur. „Věc byla vrácena policistům z krajského ředitelství ve Zlíně, aby tu věc ještě došetřili a zvážili trestní odpovědnost dalších osob,“ uvedl žalobce.

Soudy se případem zabývaly několikrát. Tragédie, při které zahynuly dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let, se stala 10. listopadu 2012. Pořadatel podle policie nepochybil. Obviněn nebyl ani řidič, advokát Michael Bartončík, který jel závod na uzavřené trati, byť podle policie se na nehodě kromě větru podepsala i jezdecká chyba. Vůz byl podle majitele, jenž ho řidiči pronajal, v pořádku.

Okresní soud v Uherském Hradišti předloni dospěl k závěru, že Plášek pochybil, když dívky z nebezpečného místa nevykázal.

Obžalovaný traťový komisař Petr Plášek uspěl se svým odvoláním u Krajského soudu v Brně.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Brněnský krajský soud ale rozsudek zrušil a věc vrátil k došetření státnímu zástupci. Odvolací soud poukázal na údajná pochybení pořadatelů, kteří nezajistili bezpečnost diváků. Pláškovo pochybení označil krajský soud za marginální. Pořadatelé se podle tohoto soudu nepostarali o to, aby lidé v Lopeníku o závodech věděli a znali riziková místa. Školení traťových komisařů odvolací soud označil za zcela nedostatečné.

Nejvyšší soud (NS), na který se obrátil stížností ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), verdikt krajského soudu označil za chybný. Podle NS krajský soud vrácením věci do přípravného řízení s výzvou ke zvážení případného stíhání dalších lidí porušil zákon ve prospěch Pláška. Výrok NS měl ale jen akademický význam, rozhodnutí krajského soudu zůstalo platné.

Místo tragické události

Foto: Jiří Růžička, Právo

Plášek byl znovu obžalován v květnu 2017. Kauzu měl opět řešit uherskohradišťský okresní soud.

„V současné době nejsou v tomto trestním řízení konány žádné úkony ze strany soudu. Během minulého týdne došlo ke zpětvzetí obžaloby ze strany okresního státního zastupitelství v Uherském Hradišti,“ sdělil ČT mluvčí soudu Michal Tománek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků