Hlavní obsah
Zajištěný komiks Káji Saudka Foto: Stáňa Seďová, Právo

Policie: Saudkův komiks Muriel a andělé nebyl odcizen

Pražská policie odložila prověřování trestního oznámení, které podala rodina kreslíře Káji Saudka v souvislosti s chystanou dražbou originálů kreseb komiksu Muriel a andělé. Podle kriminalistů se nepodařilo prokázat, že by dílo bylo odcizeno. Kresby byly nezvěstné přes 40 let, jejich současný držitel není znám. Rodina výtvarníka ale tvrdí, že vlastníkem je stále Saudek.

Zajištěný komiks Káji Saudka Foto: Stáňa Seďová, Právo
Policie: Saudkův komiks Muriel a andělé nebyl odcizen

Kriminalisté zabavili originály legendárního komiksu letos v únoru v Topičově salónu, kde se měly o několik dní později dražit s vyvolávací cenou 5,9 miliónu korun. Důvodem zásahu byl spor mezi nezveřejněným vlastníkem díla a Saudkovou rodinou. Zabavení kreseb tehdy zdůvodnili obavou, aby dílo opět nezmizelo na další desítky let neznámo kde.

"Nepodařilo se prokázat, že by došlo k jakémukoliv trestnému činu. Věc nešlo vyřešit jinak než jejím odložením," sdělil ve středu mluvčí policie Tomáš Hulan.

Kriminalisté zabavili všech 131 Saudkových kreseb.

Foto: Stáňa Seďová, Právo

Saudek, který je už osm let v kómatu, předal kresby před více než 40 lety nakladatelství Mladá fronta. Kreslířova rodina tvrdí, že byly následně odcizeny zřejmě z prostor tiskárny. Jejich další pohyb je nejasný, několikrát zřejmě změnily držitele.

Majitel aukční síně Jiří Rybář je přesvědčen, že dílo vlastní sběratel, jenž ho do aukce nabídl. Podepsal s ním prý standardní smlouvu, kterou uzavírá při každém převzetí díla do aukce.

Nejlepší český komiks  

Slavné dílo Saudka a Miloše Macourka zvítězilo v anketě serveru Komiksárium o nejlepší český komiks všech dob. Jeho cesta ke čtenářům nebyla snadná. Po otištění ukázky komiksu v Mladém světě v roce 1969 se záměr na vydání celého díla kvůli postupující normalizaci neuskutečnil. Mimo jiné proto, že Saudkův kresebný styl odkazoval k zapovězené Americe.

Foto: Stáňa Seďová, Právo

Šance vydat celý komiks ožila po roce 1989. Zachovaly se však jen tiskové podklady, navíc bez obálky.

Saudek sice nakreslil obálku novou, avšak nakladatelství Comet, které tehdy vydání připravovalo, ji ztratilo. Nakladatel ztratil i úvodní sekvenci titulkových kreseb a knize uškodil i nekvalitní tisk. Comet také zničil originální tiskové podklady. Až poté, co se znovu objevily originály komiksu, bylo možné připravit kompletní a technicky kvalitní vydání.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků