Hlavní obsah

Kája Saudek komiks Muriel a andělé neprodal, tvrdí jeho rodina

9. 2. 2014, 16:10 – Praha

Kája Saudek prý komiks Muriel a andělé, zabavený v pátek policií, nikdy neprodal, nedaroval ani nedal do zástavy. Policie zabavila komiks na základě trestního oznámení v pražském Topičově salonu, kde mělo být dílo vystaveno a za několik dní vydraženo.

Foto: Stáňa Seďová, Právo

Kriminalisté zabavili všech 131 Saudkových kreseb.

Článek

Oznámení údajně podala právě Saudkova rodina, Nielsen to však nepotvrdil.

Podle Saudkovy rodiny média spekulují, že Saudkovi příbuzní prohráli soudní spor s majitelem komiksu Muriel a andělé. "Není nám znám jediný soudní spor, který by rodina vedla ve věci ochrany práv Káji Saudka ve vztahu k jeho dílu. Tudíž žádný spor rodina ani nemohla prohrát," uvedli Saudkovi prostřednictvím advokáta Nielsena.

Popřeli rovněž, že by Kája Saudek komiks prodal, daroval či zastavil. "Taková tvrzení jsou zcela nepodložená a považujeme je za naprosto nepravdivá," sdělili.

Podle policie originál komiksu krátce po svém vzniku na konci 70. let minulého století zmizel, možná byl dokonce ukraden, a objevil se až nyní. "V obavě, aby nezmizel na další desítky let neznámo kde, provedli kriminalisté jeho zajištění," sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Kde komiks byl, se neví

Odborník na komiks a autor doslovu k letošnímu vydání Muriel a andělé Tomáš Prokůpek řekl, že majitel originálů se objevil před dvěma lety, ale album od té doby ještě asi nejméně jednou majitele změnilo. Originály měl Prokůpek v ruce, podle něj jsou pravé. Jaká byla jejich historie během uplynulých 40 let, ale neví.

Komiks Muriel a andělé měl být za několik dní dán do aukce s vyvolávací cenou 5,9 miliónu korun. Pokud by se nenašel zájemce o celý komplet 131 stran, měl být soubor rozprodáván po jednotlivých listech. Trestní oznámení, které prodeji zabránilo, podala podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře Saudkova rodina. Sám Saudek je již osm let v kómatu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků