Hlavní obsah

Policie prověřuje útěk tygrů a lva jako obecné ohrožení. Zjišťuje, zda šlo o úmysl

Podezření ze zločinu obecného ohrožení. Tak zní právní kvalifikace pondělního útěku dvou tygrů a lva z klece v Bioparku ve Štítu v Klamoši na Královéhradecku. Zvířata se dostala z klece, kde poslední tři měsíce žila. Po zhruba 2,5 hodinách pobytu na svobodě je uspali veterináři a přemístili zpět. Šelmám se naštěstí nepodařilo dostat z areálu zařízení.

Policie prověřuje útěk tygrů a lva jako obecné ohrožení. Zjišťuje, zda šlo o úmysl

„Trestní sazba v tomto případě činí tři až osm let,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Burýšková s tím, že si vyšetřování převzala služba kriminální policie a vyšetřování územního odboru Hradec Králové.

BEZ KOMENTÁŘE: Uspané šelmy v zooparku na Hradecku

Video: Policie ČR

Okolnosti týkající se útěku zvířat policisté v těchto dnech intenzivně prověřují, spolupracují rovněž s odborem kriminalistické techniky a expertíz krajského ředitelství policie. Spolupráce probíhá také se Státní veterinární správou. Policisté rovněž zjišťují, zda se jednalo o nedbalostní, nebo úmyslné jednání.

Uspaný lev v Bioparku

Foto: Policie ČR

„V současné době probíhají výslechy jak zaměstnanců parku, tak i osob, které by k případu mohly poskytnout informace,“ pokračovala policejní mluvčí.

Již v úterý udělila Státní veterinární správa pokutu majiteli bioparku Antonínu Hnízdilovi pokutu ve výši 30 tisíc korun. Stalo se tak na základě provedené kontroly, při níž veterináři zjistili, že nebyla dostatečně zajištěna klec proti útěku šelem. Majitelé také musí zlepšit podmínky chovu.

Uprchlí tygři v Bioparku

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Ředitel hradecké krajské veterinární správy Aleš Hantsch pro ČTK řekl, že dosavadní způsob chovu šelem v přepravní kleci na valníku je podle zjištění veterinářů nevhodný. Valník s klecí lze podle veterinářů použít jen krátkodobě pro převoz zvířat. Chovatel podle Hantsche bude muset zřídit výběh či udělat kotce tak, aby šelmy měly dostatek prostoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků