Hlavní obsah
Karel Feix (vlevo) a Petr Rafaj Foto: Novinky.cz s ČTK

Policie podezřívá šéfa ÚOHS i ředitele Kapsche z korupce

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezřívají předsedu Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje a také generálního ředitele české pobočky společnosti Kapsch Karla Feixe z korupce. A to v souvislosti se snahou ovlivnit zakázku ministerstva dopravy na výběr elektronického mýtného na českých silnicích.

Karel Feix (vlevo) a Petr Rafaj Foto: Novinky.cz s ČTK
Policie podezřívá šéfa ÚOHS i ředitele Kapsche z korupce

Vyplývá to z příkazu k domovní prohlídce, který zmiňuje i místopředsedkyni antimonopolního úřadu Evu Kubišovou. Konkrétně detektivové jmenují podezření z trestných činů přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby.

Nikdo zatím nebyl obviněn. Pozdě odpoledne potvrdil žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda, že zásah detektivů NCOZ souvisí s některými veřejnými zakázkami, kterými se zabýval ÚOHS včetně zakázky na mýtný systém.

Zátah policisté od rána vedou na minimálně čtyřech desítkách míst. Domovní prohlídky probíhají například v pražském sídle firmy Kapsch, v bytě jejího šéfa Feixe, v brněnském sídle ÚOHS, na radnici městské části Brno-střed a u místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. [celá zpráva]

„Není zadržen, a tedy ani omezen na osobní svobodě, pouze podává vysvětlení a maximálně policii předá nějaké dokumenty, a podle všeho bude v pozici svědka,“ upřesnil Právu Faltýnkův advokát Josef Bartončík.

Podle důvěryhodného zdroje redakce se Faltýnkovo jméno objevilo v rámci prověřování okolností zakázky na výběr mýtného, když o něm někdo z podezřelých hovořil zřejmě v odposleších.

Rafaj u výslechu

Po domovní prohlídce v bytě v Praze, kde Faltýnek žije s přítelkyní, nyní podle informací Práva zamířil do rodného Prostějova. Tam na něj u jeho domu rovněž čeká policie a po příjezdu místopředsedy ANO podle všeho proběhne domovní prohlídka i v této nemovitosti.

Důvěryhodný zdroj redakce také upřesnil, že už si kriminalisté odvezli na policejní služebnu k výslechu předsedu ÚOHS Rafaje, když prý před tím zapečetili mimo jiné jeho kancelář a údajně zablokovali počítače celého úřadu.

Mluvčí Kapsche David Šimoník uvedl, že Feix byl ráno policií požádán o součinnost v prověřované trestní věci.

„Feix požadavku vyhověl, a poté se policisté přesunuli do pražského sídla Kapsche, kde v současné době probíhají úkony trestního řízení. Nikdo nebyl obviněn, zadržen či jakkoli omezen na pohybu. Kapsch poskytuje policii maximální součinnost. Jak nám ale nařídilo olomouckého státní zastupitelství, podrobněji se k této věci nesmíme vyjadřovat,“ uvedl Šimoník.

Oba případy spojuje jeden člověk

Oba policejní zátahy v Kapschi a na brněnské radnici spolu ale přímo nesouvisí. Podle informací Práva je však spojuje osoba bývalého místostarosty této městské části za hnutí ANO a nynějšího radního Jiřího Švachuly.

Detektivové v něm vidí zaprvé „řídící článek“ organizované zločinecké skupiny v případu brněnské radnice, který se týká veřejných stavebních a bytových zakázek této městské části, a zadruhé také prostředníka při schůzkách týkajících se zakázky na elektronické mýtné. Proto probíhají obě akce od čtvrtečních brzkých ranních hodin najednou.

Kauzu zakázek radnice Brno-střed prověřují policisté už od roku 2016. Nyní tedy podle důvěryhodného zdroje Práva zadrželi Švachulu a několik dalších lidí včetně zástupců různých brněnských, především stavebních firem. Zadržen a mezi podezřelými je podle zdroje redakce i vlivný brněnský podnikatel Saman El-Talabani.

Z příkazu k domovní prohlídce vyplývá, že policie jmenované osoby a několik zástupců firem podezřívá z celé řady závažných trestných činů. Mimo jiné jsou mezi nimi účast na organizované zločinecké skupině, legalizace výnosů z trestné činnosti, což je tzv. praní špinavých peněz, dále podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby či sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků