Hlavní obsah
Použití taseru může být pro zločince nebezpečné, zvlášť pokud jde o narkomana nebo člověka, který má voperovaný kardiostimulátor. Foto: Profimedia.cz

Policejní zákon počítá s používáním taserů nebo kápí na hlavě

Policie bude mít od ledna k dispozici více donucovacích prostředků než dosud. Jde hlavně o zneschopňující a mechanické zbraně, nově je v zákoně uvedeno i vytlačování vozidlem. Seznam uvedený v nově schváleném zákoně o Policii ČR, který vstupuje v platnost 1. ledna 2009, má sedmnáct položek, o čtyři více než v dosud platné úpravě z roku 1991.

Použití taseru může být pro zločince nebezpečné, zvlášť pokud jde o narkomana nebo člověka, který má voperovaný kardiostimulátor. Foto: Profimedia.cz
Policejní zákon počítá s používáním taserů nebo kápí na hlavě

Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé souvisí rozšíření s technickým rozvojem v oblasti nesmrtících zbraní (non-lethal weapons), které jsou schopny člověka dočasně paralyzovat. Jednou z nich je diskutovaný taser používaný již sedmnáct let policií ve Spojených státech amerických.

Taser ohrožuje nejvíc narkomany a kardiaky

Snaha o vybavení české policie pistolemi vystřelujícími elektrody, které protivníkovi ochromí kosterní svalstvo, vyvolala v posledním roce ostré diskuse. V souvislosti s jejich použitím každoročně umírají lidé, podle Amnesty International jich v letech 2001 až 2007 zemřelo po zásahu taserem nejméně 227. Nejohroženější jsou uživatelé drog nebo kardiaci mající kardiostimulátor.

Zákon, který letos v létě posvětili poslanci, senátoři i prezident, zahrnuje nově i prostředek k zamezení prostorové orientace. „Rozumí se jím například zatmavené lyžařské brýle, kápě na hlavy a podobně. Využívány budou zejména při transportu nebezpečných osob,“ vysvětlila Malá.

Policie může použít auto k vytlačení

Vedle vytlačování štítem či koněm uvádí dále zákon jako donucovací prostředek i vytlačování vozidlem. Policista může podle zákona použít i vrhací prostředek, který nemá povahu zbraně. Co všechno se pod takovým označením může skrývat, upravují podle vnitra interní předpisy policie.

„Za donucovací prostředek nemůže být považován jakýkoli předmět, který může být vrhnut, například kámen nebo větve, ty policie ve své výbavě nevlastní,“ ujistila mluvčí. „Policie má svými interními akty upraveno, co patří do její výstroje a výbavy. Tyto předměty jsou doposud centrálně nakupovány a musí odpovídat nejrůznějším požadavkům a normám,“ dodala mluvčí s odkazem na obecné ustanovení příslušné hlavy zákona, které konstatuje, že policista je při zákroku oprávněn použít jen takovou zbraň či donucovací prostředek, k jejichž používání byl vycvičen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků