Hlavní obsah
Nález uhynulých zvířat na Příbramsku Foto: Policie ČR

Otrávený orel z Brd zmizel před příjezdem policistů. Ti hledají svědky

Bez jednoho z důkazů se budou muset obejít policisté při vyšetřování hromadného úhynu divokých zvířat v chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO), u kterých je podezření na otravu jedovatou látkou karbofuran. Z místa nálezu totiž před jejich příjezdem zmizel orel mořský, který byl objeven jako první v pátek odpoledne.

Nález uhynulých zvířat na Příbramsku Foto: Policie ČR
Otrávený orel z Brd zmizel před příjezdem policistů. Ti hledají svědky

V sobotu pak kriminalisté našli v okolí dalších patnáct mrtvých zvířat, zejména dravých ptáků, jako je krkavec, káně nebo jestřáb.

„V pátek odpoledne přijali rožmitálští policisté oznámení o nálezu uhynulého orla mořského u obce Sedlice, který vykazoval známky otravy. Hlídka po příjezdu na místo již ale orla nenašla. Ze zajištěných stop na místě je zřejmé, že tam zvíře bylo,“ sdělila v pondělí policejní mluvčí Monika Schindlová.

Mrtvého orla objevila podle informací Práva náhodná kolemjdoucí. Oznámila to ochráncům přírody a přidala jeho fotky. Když tam později dorazili strážci z agentury ochrany přírody, nic nenašli.

Cestou k místu nálezu se ale v lese údajně míjeli s vozidlem typu pick-up. V této souvislosti policisté vyzvali veřejnost ke spolupráci při pátrání.

„Pokud někdo z občanů v pátek v době od 16 do 19 hodin zaznamenal v okolí uvedené obce pohyb osob nebo vozidla, ať se neváhá obrátit na příbramské policisty na telefon 724 128 090, nebo může zavolat na tísňovou linku 158,“ sdělila Schindlová.

Policie podle ní případ vyšetřuje s ohledem na hned čtyři paragrafy trestního zákoníku - týrání zvířat, pytláctví, neoprávněné nakládání s chráněnými živočichy a nedovolené nakládání s jedy. Před soudem za tato provinění hrozí až pětileté vězení.

Nalezený orel měl podle zveřejněné fotografie z místa nálezu u zobáku pěnu a sevřené pařáty, což je podle ornitologů známka udušení. A právě karbofuran jako jedovatý neurotoxin způsobuje ochrnutí dýchacích cest a zvíře se po jeho pozření do několika minut udusí. Nebezpečný je i pro člověka.

.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků