Hlavní obsah
Odsouzení Roman Brykner (vlevo) a Luboš Nigrin Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Odvolací soud zmírnil tresty za brutální vraždu taxikáře u Liberce

Za loňskou loupežnou vraždu taxikáře u Liberce stráví Luboš Nigrin a Roman Brykner ve vězení 20 a 18 let. Odvolací Vrchní soud v Praze jim v úterý zmírnil původně uložené výjimečné tresty. Rozsudek je pravomocný.

Odsouzení Roman Brykner (vlevo) a Luboš Nigrin Foto: Jaroslav Švehla, Právo
Odvolací soud zmírnil tresty za brutální vraždu taxikáře u Liberce

Muži svou oběť ubodali 28 ranami, jako lup si odnesli jen 4000 korun. Prvoinstanční soud původně Nigrinovi uložil 25 let a Bryknerovi 21 let odnětí svobody, a to mimo jiné kvůli mimořádné brutalitě vraždy. K činu, který se stal loni v únoru, se odsouzení muži doznali.

Oba byli v době činu bez práce, bydleli ve stejném bytě v Jablonci a přes den hráli počítačové hry. Přepadení vymyslel Nigrin, který čelil exekuci za nezaplacenou elektřinu ve výši 180 tisíc korun. Zaplatit měl i 829 tisíc za účast na podvodu, v němž figuroval jako takzvaný bílý kůň.

Je sice pravdou, že ten trestný čin byl spáchán zákeřně, nicméně to bylo dáno okolnostmi.
Soudce

Oběť si pachatelé vybrali náhodou, hledali staršího taxikáře s lepším vozem. Očekávali, že by mohl mít více peněz a že ho snáze přemohou. Zabít taxikáře údajně Nigrina napadlo až v autě. Dostal prý strach, že by je muž mohl identifikovat. Podle soudního znalce neměl taxikář šanci přežít, nepomohla by mu ani okamžitá lékařská pomoc.

Podle odvolacího soudu ale Krajský soud v Ústí nad Labem pochybil, když mužům uložil výjimečné tresty. Předseda senátu Martin Zelenka v úterý prohlásil, že závažnost činu nebyla velmi vysoká, a proto nebylo možné trest nad dvacetiletou hranici uložit.

Iniciátor dostal nejvyšší možný trest

"Je sice pravdou, že ten trestný čin byl spáchán zákeřně, nicméně to bylo dáno okolnostmi," uvedl Zelenka. Podle něho šestadvacetiletý Nigrin a o rok starší Brykner spáchali útok velmi "intenzivně" a s jasným majetkovým motivem, nicméně tyto dva znaky již obsahovala sama skutková podstata trestného činu, za kterou byli potrestáni.

Nigrinovi odvolací soud vyměřil nejvyšší možný, tedy dvacetiletý trest, protože byl iniciátorem. Navíc čin spáchal v době podmíněného odsouzení. "Uložení výjimečného trestu je věcí úvahy odvolacího soudu. Z hlediska obžaloby je podstatné, že zůstala beze změn právní kvalifikace. I odvolací soud akceptoval, že čin byl spáchán po předchozí úvaze a že se jednalo o trýznivý způsob provedení činu," sdělil novinářům po jednání státní zástupce Jaroslav Dolejší.

Bryknerův advokát Pavel Maršálek sice zmírnění trestu přivítal, nicméně podle něho měl soud tresty více odlišit. "Myslím si, že ze strany mého klienta nebyl naplněn znak trýznivosti," podotkl právník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků