Hlavní obsah
Luděk Nečesaný Foto: Michael Polák, Právo

Nečesaní chtějí výměnu soudce, oddálili tím odvolací řízení

Bývalý ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný a jeho manželka Šárka, kteří jsou obžalováni z přijímání úplatků a praní špinavých peněz, se domáhají výměny odvolacího soudce. Důvodem je, že o kauze má rozhodovat stejný soudce, který řešil případ jejich syna obžalovaného z pokusu o vraždu. Nečesaní se kvůli tomu obrátili na Nejvyšší soud.

Luděk Nečesaný Foto: Michael Polák, Právo
Nečesaní chtějí výměnu soudce, oddálili tím odvolací řízení

Odvolací pražský vrchní soud proto musel přesunout zasedání, které původně nařídil na 22. ledna. V pátek to uvedla mluvčí vrchního soudu Simona Heranová.

„Veřejné zasedání bylo odvoláno, protože spis byl předložen Nejvyššímu soudu k rozhodnutí o stížnosti obžalovaných proti usnesení Vrchního soudu v Praze o nevyloučení JUDr. Jiřího Lněničky z rozhodování věci,“ vysvětlila mluvčí. Trestní spis podle ní putoval do Brna ve druhé polovině prosince a Nejvyšší soud zatím stížnost nevyřídil.

Liberecký krajský soud loni v létě Luďka i Šárku Nečesané kvůli nedostatku důkazů zprostil obžaloby, která někdejšího šéfa nemocnice viní z přijetí úplatků ve výši 23 milionů korun. Státní zástupce se odvolal a na vrchním soudu připadla kauza podle rozvrhu práce právě Lněničkovi.

Ten jako předseda senátu v minulosti opakovaně zrušil osvobozující verdikt nad synem Nečesaných, který byl obžalován z pokusu o loupežnou vraždu kadeřnice v Hořicích.

Vinu popírají

Lněnička nakonec loni pravomocný zprošťující verdikt nad mladíkem potvrdil, při ústním zdůvodnění rozhodnutí nicméně uvedl, že je z jeho pohledu špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl jinou možnost.

Za tento výrok pak dostal výtku od předsedy Nejvyššího soudu. Lukáš Nečesaný, který za útok v Hořicích strávil dva roky ve vězení, se nyní společně s příbuznými domáhá po státu odškodného ve výši 45 milionů korun.

Rodiče Nečesaného ve své kauze od počátku odmítají vinu. Jeho otec tvrdí, že trestní stíhání souvisí s jeho bojem za osvobození syna Lukáše.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků