Hlavní obsah
Stopa šelmy nalezená na Semilsku Foto: Policie ČR

Na golfovém hřišti na Semilsku našli šlápoty šelmy

Stopy odpovídající podle odborníků větší kočkovité šelmě objevili tento týden lidé na golfovém hřišti v Lomnici nad Popelkou na Semilsku. Svědci se ozvali policii, která případ řeší s místní samosprávou. Zvíře odpovídající šelmě zahlédl také svědek nedávno na Českolipsku.

Stopa šelmy nalezená na Semilsku Foto: Policie ČR
Na golfovém hřišti na Semilsku našli šlápoty šelmy

Policie se dozvěděla o nálezu dvanácticentimetrových šlépějí v Morcinově, který patří k Lomnici, ve středu. Stopy byly znatelné v povrchu na pískové překážce.

„Policisté kontaktovali myslivce hospodařící v dané lokalitě, kteří ze stop odhadli, že by se mohlo jednat o větší kočkovitou šelmu o přibližné hmotnosti 50 kilogramů. O nálezu byla vyrozuměna samospráva v dané lokalitě,“ sdělil ve čtvrtek mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Podobný případ zaznamenali policisté podle mluvčího také v polovině června, kdy svědek viděl ve Stružinci na Českolipsku zvíře odpovídající větší kočkovité šelmě.

„Nutno podotknout, že se celkem dobře daří populaci rysa ostrovida v našich odlehlých lesních a horských oblastech a je možné se také setkat s kočkou divokou. I přesto však nepodceňujme možnost výskytu i jiné kočkovité šelmy. Třeba právě pumy,“ upozornil Robovský.

Šelmy jsou podle něj obecně plaché, nebezpečí hrozí hlavně tehdy, když se lidé vůči nim chovají agresivně. V případě, že člověk narazí v terénu na velkou kočkovitou šelmu, je potřeba zachovat klid a být patřičně ostražitý.

„Nepokoušejte se šelmu odchytit, zahánět, provokovat, krmit. V případě výskytu tohoto tvora dejte vědět místní samosprávě, myslivcům nebo úřadu životního prostředí. Nabízí se pochopitelně také tísňové linky složek Integrovaného záchranného systému v případech ohrožení života a zdraví nebo škod na majetku,“ dodal mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků