Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Foto: Petr Horník, Právo

Kvůli úniku Rathových snímků je vyšetřováno několik lidí z vězeňské služby

Kvůli úniku fotografií vazebně stíhaného poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha a jeho spoluobviněných do médií je vyšetřováno několik zaměstnanců vězeňské služby. Odvolaná ředitelka odboru informatiky vězeňské služby Lenka Stupková mezi nimi není, řekl v neděli v České televizi ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Jde podle něj o dva či tři zaměstnance vězeňské služby, kteří zneužili přístup do interního systému věznice.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Foto: Petr Horník, Právo
Kvůli úniku Rathových snímků je vyšetřováno několik lidí z vězeňské služby

"Ty osoby jsou označeny a probíhá s nimi trestní řízení. Je to výrazné pochybení někoho z vězeňské služby a ten dotyčný bude potrestán jak kázeňsky, tak pravděpodobně i trestněprávně," uvedl ministr.

Kvůli případu již ředitel vězeňské služby Jiří Tregler odvolal z funkce ředitelku odboru informatiky Stupkovou. V pondělí o tom podá ministerstvu zprávu. "Tam jde o fungování toho systému, ten systém vykazuje určité problémy," řekl k tomu jen Pospíšil.

Fotografie vazebně stíhaného Ratha z věznice v Litoměřicích zveřejnil minulou sobotu deník Blesk. V úterý přidal i snímky dalších sedmi lidí, kteří jsou obviněni v kauze. Případem se zabývá odbor kontroly vězeňské služby a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Zveřejnění snímků vazebně stíhaného v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT odsoudil právní expert a profesor práva na Velšské univerzitě Jiří Přibáň jako nemorální. „Pokud vyfotí premiéra v trenýrkách, vyfotí muže v mocenském postavení, ale v tomto případě je to něco, co degraduje lidskou důstojnost,“ uvedl.

David Rath je obviněn z přijetí úplatku. Soud ho poslal do vazební věznice z obavy, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti či utéct. Policisté poslance zadrželi s krabicí, v níž bylo sedm miliónů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku.
Rath obvinění odmítá. Hrozí mu až dvanáctileté vězení.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků