Hlavní obsah
Radovan Krejčíř před soudem v Palm Ridge v Johannesburgu Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Krejčíř podal ústavní stížnost v kauze daňového úniku

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř podal ústavní stížnost v kauze daňového úniku za více než půl miliardy korun. Justice mu v roce 2013 za krácení daně, podvod a další trestné činy uložila souhrnný trest 10,5 roku vězení. Rozsudek v kauze daňových úniků v srpnu potvrdil Nejvyšší soud. Stížnost dorazila k Ústavnímu soudu v polovině prosince.

Radovan Krejčíř před soudem v Palm Ridge v Johannesburgu Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters
Krejčíř podal ústavní stížnost v kauze daňového úniku

V mezičase souhrnný verdikt nad Krejčířem vystoupal na 15 let vězení. Už v dovolání obhajoba tvrdila, že závěry Městského a Vrchního soudu v Praze neměly oporu v provedeném dokazování. Podle Nejvyššího soudu ovšem rozhodně nešlo o normální obchodní praktiky. Krejčířovo jednání prý vykazovalo "zcela zjevné znaky běžného kriminálního počínání".

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Stíhání tří údajných kompliců skončilo kvůli amnestijnímu rozhodnutí tehdejšího prezidenta Václava Klause. Čtveřice podle obžaloby od listopadu 2001 do ledna 2002 zneužívala při dovozu benzínu a nafty z Německa povolení nezajišťovat celní dluh. Muži tak nemuseli na hranicích platit clo hotově. Zákon takové povolení umožňoval, avšak dluh musel být uhrazen do deseti dnů.

Tresty sčítají

Obvinění ale peníze nespláceli, podle státního zástupce tak připravili stát na daních o 533 miliónů korun. Odvolací soud nakonec škodu spočítal na 522 miliónů.

V minulosti byl Krejčíř v Česku pravomocně odsouzen za daňové delikty, podvod s akciemi Teplárny Otrokovice a vyvedení stomiliónového majetku ze společnosti Technology Leasing. Justice kauzy řešila postupně a pokaždé zvyšovala souhrnný trest. Naposledy letos v listopadu Městský soud v Praze uložil Krejčířovi 15 let vězení za snahu o vytunelování státního podniku Čepro.

Další zpřísnění mu hrozí za přípravu vraždy celníka. Krejčíř ovšem v červnu 2005 utekl policii při domovní prohlídce černošické vily. Od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Momentálně tam čeká ve vazbě na oznámení trestu za pokus o vraždu, únos a pokus o přechovávání narkotik.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků