Hlavní obsah
Erik Tvrdoň (vpravo) při poradě se svým advokátem Foto: Petr Kozelka, Právo

Kněz Tvrdoň neuspěl s dovoláním. Tři roky za pohlavní zneužívání platí

Nejvyšší soud potvrdil rozsudek nad bývalým havlíčkobrodským duchovním Erikem Tvrdoněm. Za pohlavní zneužívání a sexuální nátlak vůči několika ženám si má muž odpykat tři roky ve vězení. Soud odmítl Tvrdoňovo dovolání i podnět nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jenž prosazoval přísnější právní kvalifikaci některých skutků. Ve středu to řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Erik Tvrdoň (vpravo) při poradě se svým advokátem Foto: Petr Kozelka, Právo
Kněz Tvrdoň neuspěl s dovoláním. Tři roky za pohlavní zneužívání platí

Dovolání Tvrdoně Nejvyšší soud označil za zjevně neopodstatněné.

„Tvrzení předložená nejvyšším státním zástupcem potom byla v určitém rozsahu akceptována, nicméně Nejvyšší soud dovodil, že náprava vady by zejména neměla zásadní dopad na postavení obviněného, a proto tento mimořádný opravný prostředek odmítl rovněž,” popsal Malý.

Zeman se například domníval, že se muž dopustil i znásilnění, svádění k pohlavnímu styku a zneužití dítěte k výrobě pornografie. Podle Zemana je pro právní kvalifikaci některých vytýkaných skutků jako znásilnění klíčové to, že Tvrdoň musel překonávat odpor či nesouhlas žen. Nesáhl sice k hrubému násilí, podle Zemana mu ale muselo být zřejmé, že jedná proti jejich vůli.

S autoritou duchovního

Žalobce poukazoval také na to, že Tvrdoň měl autoritu duchovního. Tvrdoň loni v rozhovoru pro Svobodné fórum zpochybnil právě závěr soudů o tom, že se ženy vůči němu nacházely v závislém postavení.

„Celý rozsudek týkající se otázky závislosti a jejího zneužití je v mém případě pochybný a jsem přesvědčen, že Nejvyšší soud zkonstatuje nemožnost aplikace zákona v tomto smyslu a tohoto obvinění mě zprostí," uvedl tehdy Tvrdoň.

Podle obžaloby spáchal několik útoků na ženy a dívky různého věku, včetně nezletilé dívky, za což mu původně hrozilo až 10 let vězení. Nejprve odešel od okresního soudu s pětiletým trestem za znásilnění a pohlavní zneužívání. Navíc mu soudkyně vyměřila pětiletý zákaz práce s nezletilými a povinnost podstoupit ochrannou ústavní léčbu.

Odvolací soud v Pardubicích rozsudek zrušil a vrátil k doplnění dokazování. Okresní soud pak Tvrdoně potrestal za zneužívání a sexuální nátlak čtyřmi lety vězení s ostrahou, uložil mu ambulantní léčbu a dal mu pětiletý zákaz práce s dětmi. Krajský soud verdikt nakonec ještě zmírnil na tři roky vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků