Hlavní obsah

Kněz Tvrdoň neuspěl s dovoláním. Tři roky za pohlavní zneužívání platí

8. 11. 2017, 15:27 – Brno

Nejvyšší soud potvrdil rozsudek nad bývalým havlíčkobrodským duchovním Erikem Tvrdoněm. Za pohlavní zneužívání a sexuální nátlak vůči několika ženám si má muž odpykat tři roky ve vězení. Soud odmítl Tvrdoňovo dovolání i podnět nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jenž prosazoval přísnější právní kvalifikaci některých skutků. Ve středu to řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Erik Tvrdoň (vpravo) při poradě se svým advokátem

Článek

Dovolání Tvrdoně Nejvyšší soud označil za zjevně neopodstatněné.

„Tvrzení předložená nejvyšším státním zástupcem potom byla v určitém rozsahu akceptována, nicméně Nejvyšší soud dovodil, že náprava vady by zejména neměla zásadní dopad na postavení obviněného, a proto tento mimořádný opravný prostředek odmítl rovněž,” popsal Malý.

Zeman se například domníval, že se muž dopustil i znásilnění, svádění k pohlavnímu styku a zneužití dítěte k výrobě pornografie. Podle Zemana je pro právní kvalifikaci některých vytýkaných skutků jako znásilnění klíčové to, že Tvrdoň musel překonávat odpor či nesouhlas žen. Nesáhl sice k hrubému násilí, podle Zemana mu ale muselo být zřejmé, že jedná proti jejich vůli.

S autoritou duchovního

Žalobce poukazoval také na to, že Tvrdoň měl autoritu duchovního. Tvrdoň loni v rozhovoru pro Svobodné fórum zpochybnil právě závěr soudů o tom, že se ženy vůči němu nacházely v závislém postavení.

„Celý rozsudek týkající se otázky závislosti a jejího zneužití je v mém případě pochybný a jsem přesvědčen, že Nejvyšší soud zkonstatuje nemožnost aplikace zákona v tomto smyslu a tohoto obvinění mě zprostí," uvedl tehdy Tvrdoň.

Podle obžaloby spáchal několik útoků na ženy a dívky různého věku, včetně nezletilé dívky, za což mu původně hrozilo až 10 let vězení. Nejprve odešel od okresního soudu s pětiletým trestem za znásilnění a pohlavní zneužívání. Navíc mu soudkyně vyměřila pětiletý zákaz práce s nezletilými a povinnost podstoupit ochrannou ústavní léčbu.

Odvolací soud v Pardubicích rozsudek zrušil a vrátil k doplnění dokazování. Okresní soud pak Tvrdoně potrestal za zneužívání a sexuální nátlak čtyřmi lety vězení s ostrahou, uložil mu ambulantní léčbu a dal mu pětiletý zákaz práce s dětmi. Krajský soud verdikt nakonec ještě zmírnil na tři roky vězení.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků