Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Inspekce navrhla obžalovat dva lidi kvůli odposlechům Weigla či Rychetského

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve čtvrtek navrhla kvůli neodůvodněným odposlechům obžalovat dva lidi, z toho jednoho policistu. Ve dva roky starém případu povolovali soudci okresního soudu v Děčíně odposlouchávání předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, prezidentova kancléře Jiřího Weigela a dalších vlivných lidí.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Inspekce navrhla obžalovat dva lidi kvůli odposlechům Weigla či Rychetského

Ministr spravedlnosti poté soudce kritizoval, že nedostatečně prověřovali důvody pro odposlechy. Oběma obviněným hrozí pětiletý trest za zneužití pravomocí, respektive za navádění k němu.

Inspekce vyšetřovala případ skoro dva roky a uzavřela ho ve středu. "Návrh na podání obžaloby byl podán ke Krajskému státnímu zastupitelství Ústí nad Labem," uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová. O povolení odposlouchávat vlivné lidi podle ní žádal příslušník cizinecké policie sloužící ve Varnsdorfu, jehož k tomu naváděl druhý člověk. Bližší podrobnosti ani jména Sandorová neuvedla, zřejmě ale jde o policistu Mariana Hudce, jehož jméno bylo médii s případem už dříve spojováno.

Výpisy hovorů od operátora může policista získat jen s povolením soudu. Hudec je údajně získal tak, že čísla vlivných lidí označil za podezřelá. Nechal si jejich sledování od soudců schválit v rámci vyšetřování obchodu s lidmi, za kterým stojí kamerunští a nigerijští podvodníci. Podle dřívějších informací médií pracoval na zakázku. Seznam odposlouchávaných čísel měl asi 50 položek.

O podílu soudců se pak vedly spory - krajský soud, který případ řešil, jejich pochybení neshledal, tehdejší ministr Jiří Pospíšil se na ně naopak rozhodl podat celkem osm kárných žalob. Źádosti byly podle něj odůvoděny jen formálně, ale nikoli obsahově. Podle dostupých informací ale neuspěly.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků