Hlavní obsah
Ukradených aut se zloději zbavovali i tak, že je podpalovali. Foto: Policie ČR

Dvojice ukradla desítky aut, která prodávala za zlomek ceny. Některá podpálili

Především auta, navigace a autorádia kradla povedená dvojice z Ostravska, která již skončila ve vazbě. Muži kradli nejen v Moravskoslezském kraji, ale také v Čechách, v Polsku a na Slovensku. Způsobili škodu přes jeden a půl milionu korun. Hrozí jim až osm let vězení.

Ukradených aut se zloději zbavovali i tak, že je podpalovali. Foto: Policie ČR
Dvojice ukradla desítky aut, která prodávala za zlomek ceny. Některá podpálili

„Máme zadokumentováno 92 skutků, které spáchali vloni od června do října. Podařilo se nám je zmapovat, jelikož oba pachatelé s policií spolupracují. Z toho zhruba polovina z těch případů jsou ukradené automobily, hlavně značka Škoda Octavia druhé řady a pak starší Audi,“ uvedl kriminalista Libor Mikula.

Dodal, že muži jsou ve věku 35 a 39 let. „Oba mají problémy s drogami a oba již byli vězněni za majetkovou trestnou činnost,“ podotkl policista. Jeden z nich vyšel z vězení vloni v březnu, druhý o měsíc později. Od června pak začali společně krást ve velkém. Trestné činnosti se však dopouštěli i samostatně.

Ukradených aut se zloději zbavovali i tak, že je podpalovali.

Foto: Policie ČR

Automobily prodávali za 10 až 20 tisíc korun na náhradní díly, hlavně na Slovensko a do Polska. Odběratelé vozů či ukradených věcí podle policie museli vědět, že vše pochází z krádeží. Policie tak počítá s tím, že obviněných osob v tomto případu přibyde. Samostatné vyšetřování navíc vede i slovenská policie.

Udal kumpána

„První muž byl policejní hlídkou zadržen v říjnu 2018 v kradeném vozidle, a ještě měl zákaz řízení a byl pod vlivem drog. Vyšetřování se rozjelo, při výsleších zmínil svého kolegu, s nímž se na trestné činnosti podílel. Toho policie zadržela v listopadu 2018,“ upřesnil policejní vyšetřovatel. Oba muži skončili ve vazbě, protože hrozilo, že by i nadále ve své trestné činnosti pokračovali. Vyšetřování případu trvalo až do loňského léta.

Ukradených aut se zloději zbavovali i tak, že je podpalovali.

Foto: Policie ČR

„Celková škoda byla vyčíslena přes jeden a půl milionu korun, avšak v úmyslu měli odcizit i další věci a vozy. Ale někdy se jim to nepodařilo, například nedokázali automobil nastartovat. Škoda tak mohla být až přes dva a půl milionu korun,“ upozornil Mikula.

Obvinění se do aut dostávali po vypáčení zámku a pak odpojili řídicí jednotku a s pomocí zařízení, které se dá zakoupit, vozidlo nastartovali. Pakliže měli v zádech policisty, auta odstavili a zapálili, aby zamaskovali stopy. Pak ukradli další.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků