Hlavní obsah

David Lubina žádá Ústavní soud o mírnější trest

Recidivista David Lubina se obrátil se stížností k Ústavnímu soudu. Žádá po něm, aby mu zmírnil trest. V září 2005 zastřelil v Praze na Karlově náměstí Michala Velíška, který bránil před jeho útokem ženu. Soud ho poslal na 25 let do vězení. Lubina a jeho obhájce Martin Korbář si myslí, že soudy případ špatně klasifikovaly.

David Lubina žádá Ústavní soud o mírnější trest

Lubina již v březnu podal dovolání k Nejvyššímu soudu, protože nesouhlasil s tím, za co byl odsouzen. Podle Korbaře měl být Lubina odsouzen za prostou vraždu a nikoliv za usmrcení kvůli zakrytí jiného trestného činu. Nejvyšší soud však jeho dovolání odmítl.

"Stížnost jsme podali v podstatě ze stejných důvodů jako dovolání. Domníváme se, že soudy případ pana Lubiny špatně posoudily," uvedl Korbař.

Pražský vrchní soud poslal Lubinu loni v listopadu na 25 let do vězení s tím, že jde o recidivistu s rozsáhlou trestní minulostí. O dva roky zpřísnil výjimečný třiadvacetiletý trest, který mu uložil městský senát.

Dva roky starý případ

Lubina obtěžoval předloni v září v parku na Karlově náměstí v centru Prahy mladou ženu a ohrožoval ji pistolí. Všiml si toho Velíšek, a když se ženy chtěl zastat, útočník po něm dvakrát vystřelil. Televizní střihač, který byl tehdy na procházce s roční dcerou v kočárku, útok nepřežil.

Obžalovaný se k činu přiznal, tvrdí ale, že nechtěl vraždit. Reakce střelbou prý byla podvědomá a z leknutí. Bál se dopadení a vězení.

Několik dní policii prchal. Skrýval se v lesích na okraji Prahy. Nakonec jej vystopovali pomocí signálu mobilního telefonu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků