Hlavní obsah
František Chvalovský u Městského soudu v Praze Foto: Jan Handrejch, Právo

Chvalovský trestu unikne, soud na základě amnestie zastavil jeho stíhání

Pražský městský soud ve středu na základě amnestie zastavil trestní stíhání někdejšího šéfa českého fotbalu Františka Chvalovského a dalších čtyř lidí, kteří čelili obžalobě ze stamilionových úvěrových podvodů. Agentuře ČTK to řekl právník jednoho z obviněných Michal Filip.

František Chvalovský u Městského soudu v Praze Foto: Jan Handrejch, Právo
Chvalovský trestu unikne, soud na základě amnestie zastavil jeho stíhání

O dalším osudu trestního stíhání někdejšího předsedy Českomoravského fotbalového svazu rozhodoval v neveřejném zasedání senát soudce Kamila Kydalky. "Od soudce jsem dostal telefonickou informaci, že stíhání všech pěti obžalovaných zastavil," uvedl advokát Filip, který v kauze zastupuje Ladislava Filipa.

Městský soud v Praze původně Chvalovskému v červnu 2011 udělil desetiletý trest vězení, odvolací pražský vrchní soud však tento rozsudek loni zrušil a nařídil, aby se Kydalkův senát kauzou znovu zabýval.

Kydalka v lednu projednávání Chvalovského kauzy přerušil a obrátil se na Ústavní soud. Dospěl totiž k názoru, že novoroční prezidentské amnestie, která zastavila i trestní stíhání přesahující osm let, je protiústavní. Ústavní soud však jeho stížnost odmítl.

Podle obžaloby Chvalovský koncem 90. let s dalšími čtyřmi lidmi - Ladislavem Filipem, Zdeňkem Mezerou, Miloslavem Brodackým a Petrem Franclem - způsobili Komerční bance škodu 1,5 miliardy korun. Podle zrušeného verdiktu předstírali, že půjčené peníze chtějí na financování svých obchodů, platili jimi ale především své předchozí dluhy. Všichni obžalovaní vinu popírali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků