Hlavní obsah
 

Chovatele na Vsetínsku usmrtil lev, potvrdila policie. Lvice březí nebyla

Předběžné výsledky pitvy a vyšetřování útoku lva na chovatele ve Zděchově na Vsetínsku ukázaly, že na smrti muže nemá podíl žádná další osoba. Policie navíc uvedla, že lvice nebyla březí. Informovala o tom v úterý policie. Má k dispozici i záběry kamer, které byly uvnitř v kotci.

 
Chovatele na Vsetínsku usmrtil lev, potvrdila policie. Lvice březí nebyla

Ze záznamů i z výsledků pitvy vyplývá, že k útoku i úmrtí muže došlo navečer dne 4. března. „Můžeme s jistotou také vyloučit, že by muže v objektu někdo uzamkl,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Policisté ze záznamů rovněž zjistili, že v době vstupu chovatele do kotců nebyli lev a lvice od sebe odděleni a měli volný pohyb po ubikaci. „Posuvná zábrana z kari sítě, která kóje odděluje, byla otevřená a chovatel se mezi šelmami volně pohyboval,“ podotkla mluvčí.

Tělo chovatele objevil ráno jeho otec na kamerách, které byly v kotcích. V tu dobu ještě nebylo jasné, zda je muž mrtvý.

Právě otec chovatele tvrdil, že jeho syn nebyl v ubikaci šelem dobrovolně a stal se obětí zločinu.

Na Vsetínsku napadl lev chovatele

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Lva i lvici, kterou muž také choval, zastřelili policisté, aby bylo možné se k chovateli dostat.

Na místě mimořádné události byl v pondělní ráno 5. března mimo policistů přítomen i státní zástupce, lékaři záchranné služby a odborníci ze Zoo Zlín, kteří přijeli i s narkotizační puškou. „Prvotní záměr byl šelmy uspat. Po vyhodnocení situace a zvážení všech možných variant, jak bezpečně tento zákrok zvládnout, aby nedošlo k ohrožení dalších osob, rozhodl velitel zásahu v souladu s názory odborníků nebezpečná zvířata usmrtit,“ sdělila mluvčí.

Situace byla nebezpečná

Do objektu podle policistů nebylo možné bezpečně vstoupit a aplikovat uspávací střelu. „Policisté ze zásahové jednotky pak zbraně použili v souladu se zákonem. Na kamerových záznamech je vidět, že v době útoku lva na chovatele i v době střelby měla lvice možnost pohybu po celém objektu, nebyla bezpečně oddělena od kotce, kde se nacházel lev i třiatřicetiletý muž,“ dodala Javorková k mezi lidmi šířené možnosti záchrany mladé lvice.

Michal P. se svými dvěma lvy, desetiletým Fufíkem a dvouletou Liuwou.

Foto: archiv Michala P.

Zpráva Státního veterinárního ústavu Olomouc, který prováděl pitvy lvů, potvrdila, že lvice nebyla březí. „Po lidské stránce je nám líto, že jsme museli k takovéto variantě řešení vzniklé situace přistoupit, ale v daném prostoru a čase jsme zvolili variantu nejbezpečnější,“ konstatovala policejní mluvčí.

Vsetínští kriminalisté případ nadále prověřují, čekají ještě na výsledky některých dalších znaleckých posudků, které pouze doplní již zjištěné skutečnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků