Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Michal Kvapil, Novinky

Česká média dostala výhrůžný e-mail, stejný obdrželi i Babiš a Chovanec

Některá česká média včetně agentury ČTK v úterý obdržela e-mail od skupiny, která údajně posílá zásilky s jedem. Ty v minulém týdnu dorazily třeba ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) a ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO).

Ilustrační foto Foto: Michal Kvapil, Novinky
Česká média dostala výhrůžný e-mail, stejný obdrželi i Babiš a Chovanec

Policie případ vyšetřuje jako trestný čin obecného ohrožení, za což hrozí až osm let vězení. Blíže ale kauzu nechce komentovat, sdělila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Text úterního e-mailu pro média se podle Macalíkové shoduje s tím, který dostali oba ministři. "Zřejmě téměř všechny sdělovací prostředky dnes obdržely e-mail s podezřelým textem k obálkám doručeným ministrům financí a vnitra. E-maily postupně předáváme týmu vyšetřovatelů, kteří se kauzou obálek s jedovatým obsahem, které se objevily v minulém týdnu, zabývají," dodala Macalíková.

Babiš měl podle e-mailu v obálce chlorid rtuťnatý, Chovanec bromkyan. "Informace tohoto rázu nejsem oprávněn potvrdit ani vyvrátit," řekl mluvčí Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Radek Pokorník.

Běžné látky

Podle toxikologa z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Karla Nesměráka obě chemikálie patří mezi jedy, jsou běžné a obchoduje se s nimi. Nakupovat je mohou pouze firmy nebo instituce, které k tomu mají kvalifikované pracovníky. "Jsou firmy, které je vyrábějí nebo dovážejí ze zahraničí," řekl v úterý Nesměrák.

Podle něj není výroba těchto jedů složitá. "Za předpokladu, že to bude dělat legálně, je dokáže vyrobit každý zdatný chemik podomácku. Zdroje jsou k dostání například v drogerii," dodal Nesměrák.

Údajní vyděrači v textu e-mailu uvádějí, že zásilku s jedem kromě Babiše a Chovance poslali také policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. To ale Macalíková nepotvrdila.

Nejen v Česku

Bližší informace ale nechtějí policisté z taktických důvodů zveřejňovat. Podle Macalíkové se prověřuje, zda je autorem stejný člověk jako odesílatel podezřelých obálek.

"K celé kauze kriminalisté přistupují zcela seriózně. Není však v našem zájmu sdělovat stav vyšetřování a skrz média tak poodhalovat naše zákulisí a taktiky pachateli nebo pachatelům," zdůraznila Macalíková.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není posílání jedů v zásilkách jen otázkou Česka, protože podobné zneužití pošty a snahy vzbuzovat ve společnosti napětí a obavy jsou známé i ze zahraničí. "Pokládám za důležitou prevenci, aby všichni věděli, jak mají postupovat. Je to teď na policii. Věřím, že se vyšetřování intenzivně věnuje," uvedl v úterý Sobotka na okraj jednání vlády v Izraeli. Podotkl, že v pondělí požádal Chovance, aby o případu informoval i všechny správní úřady, a předešlo se tak riziku styku zaměstnanců s jedovatou látkou.

Konec první fáze

Podle textu od údajných vyděračů v úterý vyprší termín ke splnění požadavků k zastavení posílání zásilek, a tím skončí i první fáze "útoku". Skupina je prý připravena v dalších dvou fázích posílat další balíčky, které budou ohrožovat životy lidí, protože jedy v obálkách nebudou v uzavřených a oddělených zkumavkách.

"Materiál je zasílán z různých zemí mimo ČR. K zachování maximální anonymity máme zdroj a zásobu těchto látek na území ČR včetně zkušeností s jejich aplikací, kombinací a manipulací," tvrdí výhrůžný e-mail, který dostali ministři i média.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků