Hlavní obsah
Vylovené uhynulé ryby Foto: HZS Olomouckého kraje

Čas hraje pro viníka, tvrdí ekologové v kauze vypuštění kyanidů do Bečvy

Ani měsíc po ekologické havárii na řece Bečvě policie neukázala na viníka drastického úhynu ryb v třicetikilometrovém úseku řeky tekoucí od Valašského Meziříčí na Přerovsko. Čím déle vyšetřování trvá, tím více se mnozí rybáři a ekologové obávají, že se viník nenajde vůbec.

Vylovené uhynulé ryby Foto: HZS Olomouckého kraje
Čas hraje pro viníka, tvrdí ekologové v kauze vypuštění kyanidů do Bečvy

„Bečva se musí dočkat spravedlnosti. Pokud tuto havárii nevyšetříme, budou se stávat další a další podobné události. Jak se ale vyšetřování stále protahuje, začínám už být skeptický v tom, zda policie viníka hodlá skutečně najít. Ale spolu s dalšími lidmi této havárii nedáme spát, dokud sami nezjistíme její příčiny. Buď ve spolupráci s policií, nebo i bez ní,“ sdělil Právu aktivista a celorepublikový spolupředseda strany Zelení Michal Berg ze Vsetína.

Samotná policie se k případu vyjadřuje jen stručně. „Případ úhynu ryb je stále v šetření. Kriminalisté na případu pracují a čekají na výsledky znaleckých posudků, což může trvat několik týdnů. O výsledku šetření budeme informovat,“ řekla Právu mluvčí krajské policie Lenka Javorková.

Najít ho bude obtížné

Najít po čtyřech týdnech viníka této ekologické katastrofy bude stále obtížnější i podle vedoucího programu Toxické látky a odpady ekologické organizace Arnika Jindřicha Petrlíka. Kyanidy se podle něj poměrně rychle ve vodě rozpouštějí, a pokud již dříve policie neodebrala spolu s inspekcí životního prostředí dostatek vzorků, v současné době už je jejich odběr téměř bezvýznamný. V minulých dnech se navíc východní Moravou prohnaly prudké lijáky, které zvedly hladiny mnoha toků na druhý a třetí povodňový stupeň.

„Obávám se, že pokud viník ještě není policii znám, bude se muset policie spolehnout už pouze na svědectví lidí z konkrétních provozů. Ale dohledat to na základě nějakých stop kyanidů bude podle mě složité,“ sdělil na online tiskové konferenci Petrlík.

V posledních týdnech pozornost kolem možného úniku kyanidů směřovala k areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm, odkud vede patnáctikilometrová kanalizace do Bečvy za Valašským Meziříčím.

Podle docenta a tajemníka katedry biochemie přírodovědecké fakulty olomoucké Univerzity Palackého Marka Petřivalského by se však policie měla vrátit i k variantě možného úniku kyanidu z firmy DEZA ve Valašském Meziříčí, která spadá pod Agrofert. Chemička ale vinu od prvopočátku odmítá.

Tvrzení ČZIP prý pochybné

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky nemá DEZA s únikem kyanidu nic společného. Kyanidy se podle něj v odpadních vodách DEZA vyskytují pouze ve stopovém množství, a to navíc v méně toxické, tzv. komplexní formě. S tím ale Petřivalský nesouhlasí. Tvrdí, že provozem odpadních vod firmy DEZA podle dostupných informací ročně procházejí tuny kyanidů.

Petřivalský rozporuje i tvrzení ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Pallose, který po inspekci v areálu DEZA začátkem října tvrdil, že bylo jednoduché chemičku z prověřování vyloučit. Čistírna podle Pallose vykazovala standardní stav. „…tak hlavně (DEZA) vypouští přes lagunu a otevřený kanál. V tom otevřeném kanálu byly ryby a ve zbytku Bečvy nebyly, takže z našeho pohledu šlo o celkem jednoduché vyjádření,“ uvedl pro iRozhlas.cz Pallos.

„Tvrzení ředitele ČZIP o vypouštění vod přes lagunu je v rozporu s informací podanou mluvčím Hanzelkou, který tvrdí, že nedávná rekonstrukce biologické čistírny odpadních vod od počátku počítala s vypouštěním vod do nově vybudované kanalizace, která laguny u Lhotky nad Bečvou obtéká,“ řekl Právu Petřivalský.

„Průběh a výstupy inspekce ČIŽP jsou tak dosti pochybné. Mimo jiné si zřejmě nevšimla, že není v provozu ozonizační jednotka a že výstupní odpadní voda z biologického stupně neprotéká lagunou.“

Ekologická havárie postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do řeky vypustil 20. září kyanid dosud neznámý pachatel, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků