Po neštěstí skončili tři pracovníci firmy v nemocnici, protože se nadýchali zplodin hoření. Situace je tak vážná, že hasiči v Hovoranech vyhlásili takzvaný zvláštní stupeň požárního nebezpečí. Používá se jen u těch největších požárů. Předcházejí mu tři stupně požárního nebezpečí, které jsou vyhlašovány podle závažnosti události.

Dým ohrožuje obce Archlebov, Dražůvky, Stavěšice, Strážovice, Nenkovice, Násedlovice, Hovorany, Větéřov a Želetice. "Pokud někdo vyjde ven, měl by mít na tváři roušku nebo látku namočenou ve vodě," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Požár vzplál podle informací mluvčího hasičů kolem jedenácté hodiny. Na místo ihned vyrazily hasičské jednotky. Sloup dýmu vycházející z haly je vidět z velké vzdálenosti. Příčina vzniku požáru není zatím známá.

Hoří jedna z hal společnosti Neochem plus, která vyrábí produkty z elastické polyuretanové pěnové hmoty. Škoda se předběžně odhaduje na 200 miliónů korun. Na místě pracuje 17 hasičských jednotek.

"Uvnitř je takový žár, že se nedá proniknout do objektu. Je tady tolik dýmu, že musíme zasahovat v dýchacích přístrojích. Zásah je velmi náročný," uvedl mluvčí.

V plamenech skončila nejen samotná výrobní hala s drahými stroji, ale také přilehlý, teprve před půl rokem zkolaudovaný, sklad plný polyuretanu. Jeho střecha se již zbortila. Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o jeden z největších letošních požárů v kraji.