"Jedná se o zcela výjimečný případ, který nemá obdobu - obžalovaný vše přiznává, ale nikdy neuvede motiv. Je patrné, že svého jednání nelituje. Stupeň společenské nebezpečnosti je mimořádně vysoký, není tedy jiného řešení než vyměřit výjimečný trest, tedy doživotí. Nic jiného k ochraně společnosti nepovede," uvedl předseda senátu Stanislav Černecký.

Kalivoda neprojevil lítost

Při závěrečných řečech dal třikrát svým dotazem Kalivodovi možnost vyjádřit se ke všem skutkům a případně projevit lítost, obžalovaný toho ale nevyužil.

Důležité pro vyměření doživotí byly podle soudu především závěry znalců z oboru psychiatrie a psychologie, kteří tvrdí, že v současnosti není možná Kalivodova převýchova. Navíc hrozí, že by mohl při propuštění podobné činy opět spáchat.

Osmadvacetiletý Kalivoda v polovině října zastřelil v lese u Nedvědice u Brna manželský pár. O pár dní později zastřelil čtyřiačtyřicetiletého muže, který v lese na Kladensku venčil psa.

Policie ho zadržela 20. října. K činu se přiznal a řekl také, že oběti si vybíral náhodně. Proč muž, kterého jeho okolí považovalo za bezproblémového člověka z dobré rodiny, začal vraždit, se kriminalistům nepodařilo objasnit.