"Žádost rumunské strany jsme předali brněnskému krajskému soudu, který se jí bude zabývat," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Podle něj bude pro rozhodnutí soudu podstatné, zda byl soudní proces v Rumunsku v souladu s mezinárodní úmluvou o základních lidských právech a zda byl spravedlivý.

Posoudit Příplatův podíl by mohl soud v Česku

Pokud by brněnský soud neuznal Příplatovy námitky k průběhu procesu v Rumunsku a potvrdil převzetí trestu, může se podnikatel odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci. Jestliže soudy rozsudek z Rumunska neuznají, má rumunská strana možnost požádat o posouzení podílu Příplaty na smrti odborového předáka a vynést nový verdikt.

Brněnský soud již před časem odmítl žádost rumunských úřadů o vydání podnikatele. Soudce tehdy konstatoval, že Česko nevydává své občany. Příplata se v souvislosti se svým stíháním v Rumunsku obrátil na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tvrdí, že při procesu nedostal šanci prokázat svoji nevinu a že byl proces neregulérní.

Příplata byl v Rumunsku odsouzen za podněcování k vraždě odborového předáka Sahleana v roce 2000. Loni koncem července uprchl z Rumunska do Maďarska a poté na svůj občanský průkaz přicestoval do České republiky. Tvrdí, že je nevinen.