Kromě smrtícího útoku na muže přiložil také v osudnou noc své matce Margitě Loudové ke krku nůž a lehce ji zranil. Rodičům vyhrožoval dlouhodobě vyhozením z okna či podříznutím. Vážně nemocného a téměř bezmocného Loudu škrtil. Vraštil u soudu nelitoval smrti otčíma ani napadení matky.

Touhu zabít neskrýval

Útočníkovi podle soudkyně přitížila celá řada okolností. Mimo jiné ubližoval matce, i když ta se k němu celý život chovala dobře. Státní zástupkyně i odsouzený středeční rozsudek přijali. "Nevím, že bych otce škrtil a kopal do něj. Matce jsem dal nůž na krk zepředu takzvaně na férovku," vypověděl při policejním výslechu Vraštil.

Vraštil mluvil o matce i před kriminalisty s neslýchanou sprostotou a netajil se svou touhou zabít ji. Při závěrečné řeči si sám přál, aby skončil v nejtvrdším vězení se zvýšenou ostrahou. Soudkyně mu vyhověla.

Při činu byl opilý

Před útokem na rodiče se Vraštil vrátil domů opilý. Jeho matka i otčím se ho báli již dlouho, nikomu ale neřekli, jak je tyranizuje. Po napadení odešli do města a noc přečkali na terminálu městské hromadné dopravy. Louda měl přeražená žebra a vnitřní zranění. Na policii se manželé obrátili až 31. května. Louda zemřel v nemocnici 12. června.

I kdyby ho tam ale přijali okamžitě, svým zraněním by stejně podlehl. Jak vyplývá z psychologického a psychiatrického posudku, v minulosti soudně trestaný Vraštil byl v době zločinu závislý na alkoholu. Peníze na pití mu paradoxně někdy dávala i matka. Znalci Vraštila označili za primitivního, slaboduchého, cynického, bezcitného a agresivního člověka. Svou zlost si podle nich vybíjel na rodičích.