Z nelegálního podnikání skupiny kolem Radka Březiny mělo podle obžaloby pocházet více než půl miliardy korun.

V závěru rozsudku, který předseda senátu Pavel Houdek četl takřka pět hodin, zaznělo, že žalované skutky nebyly trestným činem. To potom soudce zopakoval v odůvodnění rozsudku, které trvalo přes dvě hodiny.

Státní zástupce Radek Bartoš se proti zprošťujícímu rozsudku na místě odvolal.
Podle obžaloby sestával hlavní princip praní peněz v ukládání vysokých částek v hotovosti v korunách i v eurech pocházejících z výnosů z trestné činnosti do bank a následných nákupech nemovitostí, akcií či splácení úvěrů a podobně. Nebylo výjimkou, že během několika hodin v jednom dni činily úložky v hotovosti u několika bank několik milionů korun.

Zleva Vladimír Březina, Stanislava Březinová, Kristýna Mazurová a Kateřina Mičková

Zleva Vladimír Březina, Stanislava Březinová, Kristýna Mazurová a Kateřina Mičková

FOTO: Jiří Růžička, Právo

Soud: Byly pochybnosti

„Nebylo nade vší pochybnost prokázáno, že obžalovaní věděli, že při manipulaci s penězi od Radka Březiny šlo o výnosy z trestné činnosti,“ zdůraznil soudce Houdek a dodal, že důkazy svědčí spíše o opaku.

„Rozsudek je jediným možným způsobem, jak reagovat na podanou obžalobu,“ vyjádřil se obhájce Vladimíra Březiny. Spokojenost s verdiktem projevovala i bývalá manželka Radka Březiny Stanislava.

„Nepochybuji o tom, že by nebylo možné dovodit, že peníze, které jsou zachyceny v černém účetnictví Radka Březiny, nepocházely z trestné činnosti,“ opáčil státní zástupce Radek Bartoš.

„Stojíme si za tím, že nešlo o peníze z trestné činnosti,“ uvedl obhájce Vladimíra Březiny Martin Klimo.