Policisté vyšetřují od konce ledna konkrétní rvačku, která se odehrála na Proseku. „Záběry se objevily na sociálních sítích a v médiích. Policie aktéry incidentu, kteří jsou mladiství, ztotožnila a nyní s nimi probíhají úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví,“ sdělil v pondělí mluvčí policie Jan Daněk.

Do prověřování se zapojila také městská policie, úřad příslušné městské části i Orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD). „Vyšetřovatelé při prověřování případu zároveň zjistili pozadí těchto rvaček. Tyto incidenty jsou často zinscenované a mezi aktéry předem domluvené, kdy cílem je zviditelnění jejich účastníků na sociálních sítích s ambicí dostat se i do médií. Dalším záměrem je získávání ‚followerů‘, tedy lidí, kteří sledují konkrétní profil na sociální síti,“ upřesnil mluvčí.

Rvačka žáků v Mostě skončila tragicky, chlapec přišel o ledvinu

Policisté podle Daňka zaznamenali skupinu 20 až 30 mladistvých, kteří se podle vyšetřovatelů scházejí na různých místech v Praze, přičemž bitky si mezi sebou domlouvají přes internet.

„Na jejich ztotožnění policisté intenzivně pracují, přičemž valnou většinu už i znají. Konkrétně u případu na pražském Proseku se jednalo o kamarády, kteří po skončení zinscenované rvačky spolu odešli na pivo, jako by se nic nestalo,“ sdělil mluvčí.

Daněk se pozastavil nad některými okolnostmi případu, zejména přístupem rodičů podezřelých školáků. „Matka jednoho z mladistvých na ‚zábavě‘ svého syna neviděla vůbec nic špatného. Naopak se pozastavovala nad tím, proč celou věc policie vůbec řeší,“ zmínil mluvčí.

Spor dětí na hřišti v Německu přerostl v bitku dospělých, šest zraněných

Podle policistů se rovněž nedá hovořit o gangu rváčů. Tento termín je podle Daňka v této souvislosti zavádějící, protože gang má obecně určitou strukturu a systém velení. „O tom se v případě rvaček mladistvých rozhodně mluvit nedá,“ uzavřel mluvčí.