Po loňské Šišově aféře, kdy byla v jeho kanceláři nalezena kopie spisu soudce Jiřího Berky obviněného ze zločinného spolčení, tak opět prestižní NBÚ otřásá další skandál spojený se Šišou. Policie informace Práva o vyšetřování Šiši a Nedorosta pro lichvu potvrdila.

"Provádíme od loňska šetření pánů Šiši a Nedorosta. Prošetřujeme podezření z trestného činu lichvy, který se měl stát v roce 1998. Další informace nelze podat," odpověděl ve středu na dotazy Práva mluvčí okresního ředitelství policie v Jihlavě Jaroslav Bílek.

Podle mluvčí NBÚ Aleny Kupkové o trestním řízení a šetření policie na NBÚ nic nevědí. "Mgr. Šiša o žádném trestním řízení neví. Ze strany orgánů činných v trestním řízení mu ani nic sděleno nebylo, a proto to považuje za naprostou absurditu," sdělila Právu mluvčí. Sám Šiša nicméně Právu přiznal, že ví, že na něj dlužník podal trestní oznámení.

Poslanci doporučují zdravotní dovolenou

"V té věci byl pan Nekula, respektive paní Nekulová, odsouzena k povinnosti zaplatit mi ty peníze. Vy se domníváte, že když někdo byl odsouzen a potom najednou na mě po osmi letech, když mi nevrátil peníze, podá trestní oznámení, že to má asi nějakou validitu? Podle mě ne," řekl Šiša.

Zpráva o šetření policie a fakt, že Šiša stále působí na NBÚ, zneklidnila poslance sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost.

"Budu po řediteli NBÚ Janu Marešovi požadovat vysvětlení. Je začátek roku. Pan Šiša určitě nemá vybránu dovolenou. Myslím si, že by ředitel NBÚ pan Mareš měl nařídit panu Šišovi dovolenou do doby, než se nejasnosti a podezření vyřeší. A pokud se podezření potvrdí, pak by měl věc personálně řešit," řekl Právu předseda výboru Jan Vidím (ODS).

Podle člena výboru Pavla Severy (KDU-ČSL) by měl ředitel NBÚ Mareš zvážit, do jaké míry je daná situace pro NBÚ z hlediska morálky a dobré pověsti únosná. "Pokud toto nerozliší a nepozná únosnou míru, pak by to mohlo mít důsledky pro ředitele," míní Severa.

Další člen výboru Radim Turek (ČSSD) se domnívá, že by Šiša měl okamžitě nastoupit zdravotní dovolenou. "Podezřelých okolností okolo pana Šiši je víc. Vzhledem k prestiži NBÚ by si měl vzít zdravotní dovolenou do objasnění všech problémů okolo své osoby. Taky proto, že na NBÚ musí být naprosto bezúhonní a spolehliví lidé," zdůraznil Turek.

Výslechy pokračují

Obětí lichvy mají být jihlavští manželé František a Václava Nekulovi. "Bylo to tak. Manžel podnikal a byl ve velké finanční tísni. Musel si v roce 1998 půjčit 600 tisíc. Aby půjčku od pana Šiši a pana Nedorosta dostal, tak musel podepsat směnku na 960 tisíc. Vyšetřuje se to. Manžel už vypovídal. V pátek jdeme na policii k výslechu znova," řekla ve středu Právu paní Nekulová.

Uvedla, že se nyní kvůli směnce soudí. Šiša existenci půjčky a směnky nepopřel. Odmítl však uvést výši půjčky a částky uvedené na směnce. "V té věci byl pan Nekula odsouzen pro podvod. Peníze si vypůjčil a nevrátil. Byl odsouzen k povinnosti ty peníze zaplatit. Pohledávka je vedena na krajském obchodním soudě v Brně. To je všechno. Na shledanou," řekl Šiša a zavěsil.

"Manžela soud zprostil viny. Spor u civilního soudu v Jihlavě se vede jen kvůli pohledávce na směnku. To je 960 tisíc a úrok navíc. Nevíme, jak vysoký má být úrok. Nemáme teď ani na zaplacení 600 tisíc," reagovala na Šišovo sdělení Nekulová.

Měl kopii spisu Berky

Šiša se do podezřelých souvislostí dostal loni na jaře, kdy policie při prohlídce jeho kanceláře na NBÚ objevila, že disponuje kopií spisu soudce Jiřího Berky, který čelí obvinění ze zločinného spolčení při zmanipulovaných konkursech. Kopii spisu mu měl předat Berkův advokát Jiří Císař, který za to byl loni v prosinci obviněn z neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Dále se ukázalo, že Šiša užíval osobní auto firmy, jejich vedení bylo podezřelé z kriminální činnosti. Žalobce Nedorost čelí obvinění z porušení autorského práva a podvodu. Ministrem spravedlnosti Karlem Čermákem byl postaven mimo službu. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová navíc před dvěma lety zasáhla proti snaze Šiši prosadit Nedorosta do speciální komise NBÚ.