Straňák a Šimon se obnovy marně domáhali nejprve u zlínské pobočky krajského soudu, který návrh na nový proces veřejně projednal, ale nevyhověl mu. Oba odsouzení se obrátili ještě na vrchní soud, který ovšem rozhodl neveřejně. Straňák a Šimon se tak nemohli vyjádřit například k metodice pachové identifikace a novým vědeckým poznatkům, přitom právě pachové stopy byly klíčovým důkazem.

Vrchní soud snížil tresty za brutální vraždu důchodce

Nyní by měl vrchní soud rozhodovat znovu, tentokrát už veřejně. „Jen taková metoda pachové identifikace, která je provedena v souladu s aktuálním vědeckým poznáním, je ústavně konformní, proto bude třeba, aby vrchní soud v řádném řízení umožnil stěžovatelům seznámit se s popsanou metodikou, aby ji vrchní soud podrobil řádnému dokazování a poté se s ní i s argumenty stěžovatelů náležitě vypořádal,“ konstatoval senát se soudkyní zpravodajkou Kateřinou Šimáčkovou.

Zvrat v případu brutální vraždy důchodce na Zlínsku, soud má svědectví spoluvězně

Podle dosud pravomocného rozsudku oba pachatelé napadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě na Zlínsku v září 2011. Útočníci seniora surově bili po celém těle, škrtili a kopali. Podle znalců mu zasadili desítky ran. Oba dva odsouzení vinu celou dobu popírají.