Podle předsedy senátu Eduarda Wipplingera se okresní soud dostatečně nevypořádal se všemi okolnostmi nehody a rozhodl předčasně. Mimo jiného poukázal na to, že vůbec není zřejmé, jakou rychlostí jel obžalovaný v okamžiku nehody.

Žalobce požadoval pro Šampalíka nejméně roční vězení. „Uložený trest je nepřiměřeně mírný,“ prohlásil během čtvrtečního jednání státní zástupce Petr Brýda. Upozornil především na tragické následky havárie, k níž došlo v důsledku výrazného vlivu alkoholu na řidiče, který nadýchal téměř dvě promile.

Dal bych cokoliv za to, aby tam tehdy zůstal můj život, každý den se za ten čin omlouvám.obžalovaný

K neštěstí došlo loni 18. června na jižním Plzeňsku. Šampalík tehdy kolem druhé hodiny v noci vezl dva své kamarády z vesnické zábavy v Žinkovech, kde společně popíjeli alkohol. Při průjezdu zatáčkou nezvládl řízení, vyjel mimo vozovku, kde narazil do betonové vpusti. Jeden ze spolujezdců zemřel na místě, druhý skončil s těžkým zraněním v nemocnici stejně jako Šampalík.

Nasedli dobrovolně

Podmíněný trest soudkyně okresního soudu Martina Soudková v říjnu zdůvodnila mimo jiné i tím, že oba muži, které obžalovaný vezl, věděli, že řidič je pod vlivem alkoholu. „Do auta nasedli dobrovolně s rizikem, že se může něco stát,“ uvedla soudkyně.

„Dal bych cokoliv za to, aby tam tehdy zůstal můj život, každý den se za ten čin omlouvám a prosím o odpuštění. Prosím vás o shovívavost, abych se mohl vrátit do svého zaměstnání a splatit svůj velký dluh tím, že budu pečovat o zdraví lidí, “ kál se před okresním soudem v září Šampalík.

Video

Nehoda na archivním videu. Zdroj: Právo

Že kamarády odveze domů se rozhodl proto, že nesehnali žádný odvoz. Jejich cesta skončila po sedmi kilometrech. „Najel jsem na krajnici, která se utrhla. Pak jsem uslyšel ránu a vzápětí vystřelily airbagy. Dan visel hlavou dolů, byl v bezvědomí, chrčel, ale dýchal. Neodpovídal mi. Snažil jsem se najít i Milana, ale toho jsem nikde nenahmatal ani jsem ho neslyšel,“ popisoval tehdy nehodu Šampalík.

Vyplatil milion

Všechny tři muže z auta museli vyprostit hasiči. „Mě naložili do sanitky, Dana do vrtulníku. V tu chvíli mně bylo jasné, že Milan asi zemřel,“ popsal Šampalík, který už pozůstalé rodině po kamarádovi vyplatil milion korun a vzdal se řidičského průkazu.

„Bylo pro mě těžké uvěřit tomu, co se stalo, protože jsme tohle nikdy nedělali. Dokonce jsme řízení v opilosti odsuzovali. Budu si to vyčítat taky, protože mám svůj rozum a mohl jsem takovému neštěstí zabránit,“ litoval u soudu přeživší spolujezdec Daniel Hajšman, který je vedoucím právního odboru plzeňského krajského úřadu.