Romana L. v komentáři na sociální síti pod fotkou dětí ze Základní školy Plynárenská v teplických Proseticích, kam chodí převážně romské, vietnamské a arabské děti, použila slůvko „rovnou“ a k tomu přidala obrázek pistole.

Její nevraživý komentář se objevil mezi mnoha dalšími pod fotografií žáků první třídy, kterou loni na podzim zveřejnil na internetových stránkách regionální deník a odkud ji pak řada lidí sdílela na sociálních sítích.

Původně policisté s posvěcením dozorujícího státního zástupce případ uzavřeli jako přestupek a spis odevzdali správnímu orgánu k vyřízení. Do případu se ale podle informací Práva vložil Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a po jeho námitkách příslušný žalobce rozhodnutí o odevzdání pro přestupek zrušil a případ vrátil zpět do přípravného řízení. Policisté poté Romanu L. obvinili ze dvou trestných činů.

Chování přičítala alkoholu

Jak Právo zjistilo, obviněná žena u výslechu uvedla, že jednala nerozvážně. Své chování přičítala alkoholu. „V té době jsem pila v hospodě. Na fotku jsem narazila na Facebooku, byla u ní spousta komentářů. Tak jsem tam také jeden nepatřičný napsala. Šlo o nevhodný humor, nemyslela jsem tím nic zlého ani rasistického,“ řekla policistům.

Podle svých slov si druhý den uvědomila, jakou hloupost udělala, a chtěla svůj příspěvek smazat. Už ho tam ale nenašla.