„Je to nešťastný případ, ale nesmíme zapomenout, že obžalovaný zbavil života jiného člověka,“ řekla při zdůvodnění rozsudku soudkyně Eva Drahotová.

Gottfried, který byl v době činu dlouhodobě bez práce a žil hodně neuspořádaný život, se k vraždě nikdy úplně nepřiznal. Tvrdil, že ve chvíli, kdy ženu našel, už měla nůž v krku. Po svém zatčení ale policistům také řekl, že mu „prostě ruplo v bedně“ a že byl „v afektu“. U soudu ale odmítl, že by šlo o přiznání, naopak tvrdil, že policisté na něj vyvíjeli nátlak, aby se přiznal.

Muž žil se zavražděnou v jednom domě jako druh její dcery. Rodina byla hodně uzavřená do sebe, s nikým se moc nestýkala. Policisté po činu našli v domě haldy naneseného komunálního odpadu a sousedé vypověděli, že v domácnosti se často odehrávaly ostré hádky.

Odsouzený: Chtěla se zabít

Gottfried se ještě v pátek před vynesením rozsudku snažil přesvědčit soud, že si jeho tchýně mohla vzít život sama. „V poslední době o tom často mluvila. Říkala, že se radši zabije,“ tvrdil obžalovaný.

Státní zástupce Radim Kadlček tuto teorii ve své závěrečné řeči odmítl. „Ze strany a shora se do krku sama bodnout nemohla. I znalec to označil jako velmi nepravděpodobné,“ odmítl Kadlček. „V životě ženy nic nenasvědčovalo tomu, aby si chtěla sama vzít život,“ dodal.

Vladimír Gottfried se proti rozsudku na místě odvolal.