Zatím domy střeží policie, měli by je ale převzít jejich majitelé, což je stát a Praha, a ostrahu dál zajistit sami. Policie při zásahu zadržela několik desítek lidí, po výslechu na služebně je propouští. Zraněn nebyl nikdo, dodal policejní mluvčí.

Squatteři v prohlášení ke svému mnohahodinovému obsazení dvou prázdných domů mimo jiné uvedli, že tím chtějí upozornit na to, že "stát přehlíží krizi bydlení". Hned když objekt v sobotu odpoledne obsadili, vyvěsili z oken transparenty, například s nápisem "Město pro lidi, ne pro zisk" a provolávali hesla jako "Bydlení je právo". Z oken také vystřelili několik rachejtlí. Následně na místo přijela policie, na její výzvy, aby místo opustili, ale aktivisté nereagovali. Kolem půlnoci policisté po několika hodinách zasáhli, 27 squatterů vyvedli a převezli na služebnu.

Na místě zasahuje policie.

Na místě zasahovala policie.

FOTO: Anna Charvátová, ČTK

Několik jich ale vylezlo na střechu, kterou odmítali opustit. Policie je tam přes noc nechala, aby oni nebo zasahující policisté neutrpěli při případné snaze dostat je pryč zranění. I tito lidé ale ráno budovy opustili, stejně jako ostatní budou podle Hulana čelit řízení za přestupek proti majetku a za neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka už v sobotu řekl, že objekt, který patří státu, převzal úřad zhruba před rokem a půl. „Vzhledem ke skutečnosti, že o něj projevil zájem magistrát hlavního města Prahy, probíhají jednání o směně. Tedy v žádném případě nejde o objekt, který by snad byl záměrně nevyužit, jak se objevilo na internetu,” uvedl.

Squatteři také už v sobotu vydali prohlášení, podepsali se jako "Kolektiv Obsaď a žij!". „Pro nás je chátrající dům výzvou, jak řešit zmíněnou krizi po svém. Squatujeme za bydlení a lepší životní podmínky pro všechny,” uvedli.

Na snímku je budova v ulici Senovážná, z jejíž oken squatteři vyvěsili transparenty.

Na snímku je budova v ulici Senovážná, z jejíž oken squatteři vyvěsili transparenty.

FOTO: Anna Charvátová, ČTK

Připomněli případ žižkovské budovy Správy železniční dopravní cesty. Tento objekt squatteři obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky již více než rok nelegálně. V lednu soud nepravomocně rozhodl o vyklizení "Autonomního sociálního centra Klinika", jak tento objekt aktivisté nazývají. „Stát hledá další a další důvody k jejímu uzavření,” uvedli v nedělním prohlášení.

V sobotu policie omezila dopravu v Hybernské a Senovážné, už v noci uzávěru uvolnila. V neděli kolem osmé ráno už sobotní a noční události připomínalo jen zvýšené množství poházeného odpadu v obou ulicích, před objektem stálo jedno policejní auto.

Na snímku je budova na rohu ulic Senovážná a Hybernská.

Na snímku je budova na rohu ulic Senovážná a Hybernská.

FOTO: Anna Charvátová, ČTK