Mladíkovi, který byl už předtím odsouzen na 41 měsíců za napadení jiného člověka, hrozilo za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví až 12 let.

„Obžalovanému sice přitěžovala jeho trestní minulost, když byl již čtyřikrát trestán, ale na druhé straně, všechny tresty s výjimkou posledního, který si nyní odpykává, byly alternativní. Navíc se zdá, že výkon trestu na něj působí pozitivně, protože z něj má výborné hodnocení. Zohlednili jsme pak i jeho nízký věk. To vše nás vedlo k rozhodnutí dát mu ještě určitou šanci k nápravě, tedy vést řádný život,“ vysvětlil Právu mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Zbil ho, nechal ho ležet a odešel

Soud ale zároveň Křupkovo jednání ostře odsoudil. „Z lidského hlediska je odpudivé. Napadnout opilého bezdomovce jen z potřeby si bouchnout nemůžeme akceptovat. Kopat do bezvládně ležícího člověka je morálně zvrhlé,“ konstatoval předseda senátu Jaroslav Holubec.

Vše se odehrálo loni 12. listopadu kolem půl třetí ráno v parku u kulturního domu a v Jeremenkově ulici v Šumperku. Křupka muže napadl opakovaně. Nejprve údery do obličeje, později, když už bezdomovec ležel na zemi, do něj kopal. Pak ho nechal zraněného ležet a odešel.

Způsobil mu mnohačetná poranění, mimo jiné krevní výron pod tvrdou plenu mozkovou a zlomeniny žeber. Bezdomovec byl s rozsáhlými zraněními hospitalizován v šumperské nemocnici a poté v léčebně pro dlouhodobě nemocné.