Problém je podle soudu v posouzení případu na základě správného trestního zákona. „Nebyla správně posouzena časová působnost zákonů. Skutek, který byl obviněnému kladen za vinu, se stal v době, kdy platil trestní zákon z roku 1961 účinný do roku 2010,“ dodal Šámal.

Soudy podle něj o skutku rozhodovaly už v době, kdy nabyl účinnosti nový zákon z roku 2009. „Bylo nutné posoudit, podle kterého zákona se má postupovat. Zásadně platí, že se použije podle toho, který je pro obviněného příznivější ve svém celku, tedy ohledně viny i trestu,“ upřesnil Šámal.

Předseda trestního kolegia NS František Púry potvrdil, že soud rozhodl v neveřejném jednání 12. dubna, přičemž předchozí verdikt Vrchního soudu v Praze zrušil a přikázal, aby odvolací soud rozhodl znovu.

NS trestný čin nezpochybňuje

Dalíka zároveň vzhledem ke zrušení trestu pustil z vězení ve Znojmě, kde si odpykával trest. Ve vězení strávil lobbista zhruba sedm měsíců. [celá zpráva]

„Nejvyšší soud dospěl k závěru, že Vrchní soud v Praze neposoudil otázku správně a důsledně a nerespektoval některé zásady trestního zákona,“ řekl Šámal.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 miliónů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Soud Dalíka nakonec poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Naopak se neprokázalo, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu popíral.

Púry zdůraznil, že odvolací soud chyboval v posouzení platnosti zákona, samotný trestný čin NS neřešil. "Pokud jde o podstatu trestného činu, tu Nejvyšší soud v rozhodnutí nezpochybňuje," řekl Púry s tím, že Dalík může i dál být odsouzen za pokus o podvod.