Hlavní obsah
 

Lobbista Dalík opustil věznici ve Znojmě, odvezlo jej černé volvo

Nejvyšší soud rozhodl ve středu o propuštění lobbisty Marka Dalíka. Právu to potvrdil dobře informovaný zdroj. Soud rozhodoval o dovolání jak samotného odsouzeného, tak státního zastupitelství. Dalík byl potrestán čtyřmi roky vězení v souvislosti s nákupem vozidel Pandur. Brány věznice opustil kolem půl čtvrté odpoledne.

 
Lobbista Dalík opustil věznici ve Znojmě, odvezlo jej černé volvo

Lobbista Marek Dalík byl ve věznici ve Znojmě. Kolem půl druhé tam přijelo černé volvo, které brány věznice opustilo o dvě hodiny později i s ním. Mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby Petra Kučerová následně Právu potvrdila, že lobbista již věznici opustil.

Dalík byl ještě během středy ve věznici v zaměstnání. Lobbistu odvezl kolega advokáta Radka Šmerdy, který Dalíka zastupoval. Měli domluveno, že auto vjede dovnitř do věznice.

Soud ve středu vydal okamžitý příkaz k jeho propuštění. Podrobnosti ale zatím nezveřejní. Podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Tomíčka budou nyní soudci vypracovávat písemné rozhodnutí a následně je odešlou prvoinstančnímu soudu, který obešle ostatní účastníky řízení. Až poté bude možné rozhodnutí zveřejnit.

Odsouzený lobbista Marek Dalík přichází do Ruzyňské věznice k výkonu trestu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Přesné odůvodnění soudu neznáme, nicméně je pravděpodobné, že Nejvyšší soud spíše vyhověl námitkám obhájců, a nikoli nejvyššího státního zástupce. Nejvyšší soud je garantem práva na spravedlivý proces a to je dobrá zpráva pro všechny,“ řekl Právu advokát Dalíka Šmerda.

K výkonu čtyřletého trestu nastoupil vloni 1. září, ve vězení tak strávil jen něco málo přes sedm měsíců.

Chtěl prý půl miliardy

Městský soud v Praze uložil Dalíkovi za pomoc k přijímání úplatku původně pět let. Vrchní soud čin překvalifikoval na pokus o podvod a vyměřil Dalíkovi čtyři roky, ačkoli rozpětí pro daný paragraf činí pět až deset let. Nejvyšší státní zástupce s tím nesouhlasil. Dalík se podle něj snažil sofistikovaným způsobem vylákat částku, která téměř stonásobně převyšuje prospěch velkého rozsahu, jak jej definuje trestní zákoník. Neuspěl jen kvůli etickému jednání protistrany a poškodil reputaci Česka v zahraničí, stojí v dovolání.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 miliónů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Příjezd Marka Dalíka do Vazební věznice Praha-Ruzyně. Archivní video

Video: Novinky

Nákup za miliardy

Soud Dalíka nakonec poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Naopak se neprokázalo, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu popírá.

Nákup obrněných vozidel Pandur v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, ve které Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků