Ze školy musela učitelka odejít na konci minulého školního roku. Bylo to kvůli nařčení, že loni v květnu na škole v přírodě v Ostružné na Jesenicku při mytí sexuálně obtěžovala prvňáky.

Fabiánová ve středu v závěrečné řeči znovu popřela, že by při důsledné kontrole hygieny dětí pochybila. Podle jejího zmocněnce o žádné zneužívání dětí nešlo.

Naopak právní zástupce školy v závěrečném návrhu konstatoval, že škola na výpovědi trvá, protože učitelka prý fatálně selhala.

Podle vedení školy pochybila Fabiánová na škole v přírodě i v roli zdravotníka, hlavním impulzem výpovědi však byl její dohled v koupelně na mytí chlapců z první třídy. Při tom dohlížela i na mytí intimních partií a na to, zda si žáci při hygieně přetahují předkožku.

Žalobkyně jednala s cílem, aby hygiena proběhla řádně.zmocněnec učitelky

„Po provedeném dokazování jsem malinko zaražen, jak žalovaná škola dospěla k názoru, že žalobkyně měla děti zneužívat, vystavovat je nepatřičnému chování. Kontrola jejich hygieny měla být záminkou k tomu, že měla jednat nesprávným způsobem,“ konstatoval zmocněnec Fabiánové.

Dohled je nezbytný

Upozornil mj. na to, že podle posudku z dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci je dohled nad hygienou sedmiletých dětí nezbytný a přetahování předkožky je denní úkon, který by děti měly znát a který by měl být kontrolován.

Právní zástupce Fabiánové poukázal i na to, že i žalobci z Jeseníku a Ostravy, kteří se případem zabývali na základě trestního oznámení ředitele školy Jaromíra Vachutky, odmítli, že by se učitelka dopustila jakéhokoli trestného činu či přestupku.

Připomněl také, že v případu údajného obtěžování si nestěžovali ani rodiče, ani jejich děti.

„Žalobkyně jednala s cílem, aby hygiena proběhla řádně, a žádné jiné motivy v tom nebyly,“ zdůraznil zmocněnec Fabiánové s tím, že nebylo prokázáno, že by se jeho klientka dopustila zvláště hrubého porušení povinností.

„Nemůže být žádná řeč o zneužívání dětí, ale pouze o tom, zda je přijatelné, aby učitel prvního ročníku byl přítomen a kontroloval, jak se děti myjí. Soud bude muset posoudit, zda je přijatelné, aby učitelka malých dětí vizuálně dohlížela na provádění osobní hygieny a v případě nutnosti pomoci dětem pomohla,“ dodal zmocněnec a soud požádal, aby zrušení pracovního poměru prohlásil za neplatné.

Škola na výpovědi trvá

Vedení školy naopak na výpovědi trvá, zmocněnec školy označil jednání učitelky za exces a za fatální pochybení. Způsob, jakým žalobkyně prováděla večerní hygienu chlapců, je podle něj naprosto nepřípustný a bezprecedentně se vymyká běžným postupům.

„Je zřejmé, že hygienu musejí chlapci provádět i na intimních partiích, nelze však připustit, aby tak činili za přítomnosti cizí osoby, navíc jiného pohlaví,“ uvedl právní zástupce školy. Navrhl, aby soud žalobu, v níž se učitelka domáhá neplatnosti výpovědi, zamítl.

Okresní soud ve středu mj. zamítl návrh zmocněnce školy, aby byl vypracován k případu pedopsychologický posudek, který by mohl objasnit, zda se jednání učitelky nepodepsalo na psychickém stavu žáků.

„Vzhledem k tomu, že jsem s těmi dětmi v kontaktu každý den a děláme si pořád legrácky a srandičky, tak si nemyslím, že bych jim ublížila. Kdybych si to myslela, tak bych do toho procesu nešla,“ řekla Fabiánová novinářům.

Obec vyčkává

Za oblíbenou kantorku, která v Tršicích učila 11 let, se po jejím propuštění postavili rodiče. Ti mimo jiné upozorňují na to, že sami učitelku žádali, aby v průběhu školy v přírodě dohlížela ve zvýšené míře na hygienu jejich dětí. Petici na obhajobu učitelky s požadavkem odstoupení ředitele školy podepsalo přibližně tisíc lidí.

Učitelku přijala od nového školního roku škola v sousedních Doloplazech a spolu s ní tam přešlo také 14 z 18 dětí z její tršické třídy. Všichni – učitelka i děti – by se přitom rádi vrátily. „Dovedu si to představit, ale dovedu si také představit, že práce pod ředitelem (Vachutkou) by byla velmi náročná a nebyla by jednoduchá,“ uvedla Fabiánová.

S návratem propuštěné kantorky ředitel zatím nepočítá. „Zvážili bychom odvolání,“ řekl Vachutka novinářům na dotaz, zda je připraven učitelku v případě, že verdikt soudu pro ni bude příznivý, přijmout na škole. Rozsudek soud vynese příští týden v úterý.

Na jeho verdikt čeká i obec, která zatím do sporu vstoupit nehodlá. „Zastupitelstvo s kroky ředitele nesouhlasí. Odvolat ho však není tak jednoduché. Moc možností, jak to udělat, nemáme. Počkáme si na pravomocné rozhodnutí soudu,“ uvedl již dříve místostarosta Tršic Jan Březovský (nezávislý).